Viete ako vznikol známy 42,195 metrov beh nazývaný maratón? Víťazstvo Grékov po bitke u Marathonu bežal oznámiť do Atén grécky vojak Thersippose. Bez odpočinku ubehol trať dlhú 42,195 metrov. Na aténskom námestí zvolal: Zvíťazili sme! Potom klesol mŕtvy celkom vyčerpaný nadľudským výkonom. Na jeho počesť bola pomenovaná najdlhšia olympijská bežecká trať ako maratónsky beh.

Prvý oficiálny maratón sa uskutočnil v rámci prvých novodobých olympijských hier na približne pôvodnej trati z Marathonu do Atén 10.4.1896 a končil sa na štadióne Panathinaiko, ktorý bol postavený už v roku 556 pred našim letopočtom a o 200 rokov neskôr prestavaný do bieleho mramoru. Tesne pred otvorením 1. olympijských hier bol zrekonštruovaný a stojí tam dodnes. Práve na tento štadión sme sa vybrali aj my otestovať hodinky TomTom Runner 2.

Panathinaiko
Pôvodne to nebol hlavným cieľom, ale lacné letenky + jarné prázdniny spôsobili to, že sme sa v Aténach objavili na predĺžený weekend. Hodinky TomTom Runner 2 (vo verzii Cardio + Music) nedávam z ruky už pár mesiacov, čo vidieť aj z predchádzajúcich recenzií. Samotný maratón som síce nedával, ale za 4 dni som ho takmer zvládol. Totiž v TomTom Runner 2 je integrovaný aj fitness náramok a sám som bol prekvapený, že po 4 dňoch chodenia po pamiatkach mi na nich svietilo prechodených niečo cez 40km. Dokonca začiatkom roka 2016 vyšla aktualizácia hodiniek, ktoré Vám aj každých 10 minút zmerajú frekvenčný tep. Bohužiaľ táto vychytávka v prípade aktivovania zníži výdrž batérie z 3 týždňov na 1 týždeň.

Panathinaiko
Keď sme už boli v Aténach, sme samozrejme nemohli minúť ani vyššie spomenutý štadión. Štadión stojaci už viac ako 2000 rokov je jednoducho nádherný, kde do mramorového hľadiska sa zmestí cca 60.000 ľudí. Tak sme si dali aspoň symbolické 400m kolečko, len škoda že pri prázdnom štadióne. Musí to byť naozaj zážitok pre športovca ktorý tú súťaži.

Panathinaiko
Ak máte záujem, už sú pre rok 2016 otvorené registrácie na klasický maratón z Marathonu do Atén, ktorý sa bude konať 13.11.2016!

Panathinaiko

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...
1 Response
  1. […] Ešte po obede nám padli oči na vedľajší stánok s kávou a obrovskými croissantmi. A keď ste si povedali, že ho chcete čokoládový, tak ho obsluha rozkrojila a dovnútra narvala takmer pol balenia Nutelly. Po tomto obžerstve sme si radšej zobrali taxi a zaviezli sme sa na skôr spomenutý štadión. O samotnom štadióne som sa rozpísal v inom článku. […]

CK Knirsch