Skip to content
Káhirské poľnohospodárske múzeum

Poľnohospodárske múzeum v Káhire

Káhirské poľnohospodárske múzeum bolo založené v 30. rokoch 20. storočia v bývalom paláci pre princezné a od svojho otvorenia sa takmer nezmenilo. Múzeum ponúka podivnú zbierku zaprášených, vyblednutých exponátov od realistických modelov kožných chorôb až po voskovú repliku kebabu v oddelení “Egyptské pokrmy”.

Múzeum kriminálnej antropológie Cesara Lombrosa

Kriminalista Cesare Lombroso roku 1871 vykonával pitvu známeho talianskeho kriminálnika Giuseppe Villela. Pri skúmaní jeho lebky objavil na zadnej časti lebky preliačinu, ktorú nazval “stredová týlna jamka”, a naraz dostal nápad. O mnoho rokov neskôr napísal:

La Specola

V 18. storočí vyrábali umelci vo Florencii anatomické modely z vosku, aby študenti medicíny vedeli, čo sa nachádza pod kožou. Výroba to bola zdĺhavá. Začínala tak, že umelci ihneď po pitve prikladali na orgány sádru a vyrábali formy. Do tých sa potom lial vosk a odliatky sa následne pomaľovali a nalakovali. Všetky umelé orgány sa…

Múmia Jeremyho Benthama

Jeremy Bentham sedí na chodbe Londýnskej univerzity už od roku 1850 a pozoruje zo skrine vždy nových a nových študentov. Bizárne!