Skip to content
Zavesené rakvy

Zavesené rakvy

Po dve tisícročia pokladajli Igoroti zo Sagady svojich mŕtvych do drevených rakiev, ktoré vešali na háky vtlčené do skalného útesu. Táto praktika chráni ich ostatky pred záplavami a zvieratami a podľa miestnej tradície mŕtvym navyše umožňuje jednoduchší prístup do neba.

Inzeráty

Svadobný trh v Šanghaji

Cez víkendy je severná časť Ľudového parku v Šanghaji plná možov a žien v stredno veku, ktorí na dlhé špagáty pripínajú inzeráty. Ponúkajú na nich svojich vydajachtivých synov a dcéry.

Pomník

Georgijské poradné kamene

Niektorí hľadajú pomoc pri veľkých životných rozhodnutiach u vyšších bytostiach, iní sa vydajú k pamätníku v severovýchodnej Georgii.

Monastir Ostrog

Kláštor Ostrog

Okolo roku 1600 boli na Balkáne turbulentným obdobím. Malé čiernohorské kniežatstvo bojovalo o prežitie proti mocnej Osmanskej ríši. Mnoho pravoslávnych kresťanov, ktorých ohrozovali nájazdníci, sa vybralo do hôr.

Markopoulo, Grécko

Festival hadov v Markopoulo

15. apríla slávia ortodoxní kresťania nanebevzatie Panny Márie. V dedine Markopoulo na ostrove Kefalonia sa tento deň slávi tak, že miestny pochytajú hadov, ktoré následne vypustia v kostole. Tam ich pre šťastie pokladajú na hlavy deťom, zatiaľ čo ďalšie sa im plazia pri nohách.

Craters of the Moon, New Zealand

Mesačné krátery

V geotermálnej oblasti Craters of the Moon, pretkanej vyvýšenými drevenými chodníkmi, stúpajú z jazierok bublajúceho bahna gejzíry pary.

The CIA Museum

CIA múzeum

Vo virgínskom riaditeľstve CIA známom ako Centrum spravodajskej služby Georga Busha je múzeum zasvätené tajným agentom. Tunajších päť výstavných hál je otvorených len zamestnancom CIA alebo špeciálnym hosťom, ktorí prešli bezpečnostnou previerkou.

Marvin's Marvelous Mechanical Museum

Marvinovo magické mechanické múzeum

V múzeu (Marvin’s Marvelous Mechanical Museum) si môžete zahrať piškôrky proti kuraťu, prehliadnuť si mechanické zobrazenie španielskej inkvizície a vziať si kamaráta či kamarátku pred svadobným automatom.

Stromový most

Mosty z koreňov stromov

K premosteniu riek a potokov v lesoch okolo Cherrapunji‎ slúžia korene stromov. Cez rieky sa klenú zapletené korene gumovníkov, ktoré tak vytvárajú živé, neustále sa meniace mosty.

Kostol v Karibiku

Kostol Cottle Church

V roku 1824 sa kostol Cottle Church stal pvým náboženským miestom v Karibiku, kam mohli vstupovať “biely i čierny” obyvatelia. Majiteľ plantáže a bývaly prezident Nevisu John Cottle založil kostol na svojej farme, aby sa v ňom mohli modliť členovia jeho rodiny spoločne s otrokmi. V tej dobe bolo všade inde otrokom zakázané zúčastniť sa…

Mauzoléum

Mauzóleum Petra II. Petrovića-Njegoša

Veľmi vysoko, na inak nedotknutom vrchole hory v čiernohorskej krajine, je umiestnené Mauzóleum Petra II. Petrovića-Njegoša, ako pamiatka na jedného z milovaných vodcov regiónu, ktorá nie je všetkým po vôli.

Africká dedina v USA

Africká dedina Oyotunji

U cesty smerom do dediny Oyotunji stojí ceduľa s nápisom “Práve opúšťate USA a vstupujete do kráľovstva Joruba.” Oyotunji vzniklo v roku 1970 ako medzinárodná komunita založená na kultúre Jorubov zo západnej Afriky, predovšetkým potom Nigérie. Jeho obyvatelia žijú v zásade s tradičnými hodnotami Jorubov a uctievajú boha Olodumare a duchov predkov prostredníctvom tanca, hudby…

Palác Adria

Palác Adria

Námestie slobody je jedným z najznámejších miest v Budapešti. Väčšina návštevníkov tejto oblasti však ignoruje obrovský skrytý klenot v susedstve. V skutočnosti ani nie je skrytý, pretože sa jedná o veľký nájomný dom, ktorý je viditeľný z Námestia slobody. Toto je Palác Adria.

Sjeničko jezero, Serbia

Meandre rieky Uvac

Na svojom 119 kilometri toku rieka Uvac vytesáva hlboké a kľukaté údolie dramatickou krasovou krajinou vrcholov hôr, týčiacimi sa zrázmi a rozsiahlymi jaskyňami. V takomto pútavom teréne vynikajú meandre ako obzvlášť pozoruhodná časť drsne malebného kanála rieky Uvac.

Polárna stanica

Svätyne v ľadových tuneloch polárnej stanice Amundsen-Scott

Sieť ľadových tunelov pod polárnou stanicou Amundsen-Scott slúži ako cesty pre elektrické drôty, potrubia a odpadné rúry stanice. Tunely však nie sú len čisto funkčné. Do ich stien sú vyhĺbené svätyne ukončeným projektom, vyslúžilým výskumníkom a antarktickým vtípkom, ktoré strácajú zmysel.

Saut-d'Eau

Vodopád Saut d’Eau

Podľa haitských katolíkov sa Panna Mária kedysi zjavila v palme pri vodopáde Saut d’Eau. Podľa miestnych vyznávačov voodoo sa jednalo o ducha Ezili Dantor. Hoci bol strom zoťatý, nasledovníci oboch náboženstiev sa k vodopádom každoročne v júli vydávajú už viac ako sto rokov, aby tu hľadali spirituálnu liečivú silu.