Práca v pekle: ťažba síry
Síra patrí medzi najdôležitejšie suroviny na svete. V prvom rade sa z nej vyrába kyselina sírová, ktorá sa používa pri výrobe umelých hnojív a streliva, ale veľký úžitok z nej má aj kozmetický a farmaceutický priemysel. Je teda pochopiteľné, že ťažba síry je aj napriek svojej rizikovosti výnosnou činnosťou, z ktorej má Indonézia obrovské štátne…
Diamantové jazero
Je mnoho dôvodov, prečo by v Diamantovom jazere nemal existovať život. Rozkladá sa v najväčšej kaldere sveta, čo je kráter, ktorý vznikol, keď sa zem prepadla po výbuchu sopky. Jazero je obklopené ventilmi vypúšťajúcimi síru z vnútra vulkánu. Voda je päťkrát slanejšia ako morská a množstvo arzénu v ňom je 20 000 krát vyššie, ako…
Fingalova jaskyňa
Táto 82 metrov hlboká a 22 metrov vysoká dutina vyzerá ako z veľkolepého fantasy. Steny Fingalovej jaskyne tvoria šesťuholníkové stĺpy. Podľa keltských povestí bola kedysi sluj súčasťou chodníka, ktorý postavili medzi Škótskom a Írskom obri. Podľa vedcov však vznikla pomalým ochladzovaním vyvierajúcej lávy, ktorá popraskala ako bahno na slnku.
Jazerá lávy
Nad nehostinnou antarktickou pláňou sa týči hora Mount Erebus, ktorá stráži tlejúce tajomstvo. Táto najjužnejšie položená aktívna sopka v sebe ukrýva bublajúce jazero plné vriacej lávy.
Tristan da Cunha
Ostrov Tritan da Cunha je 13 kilometrov dlhým zámorským územím Anglicka a zároveň najodľahlejším obývaným mestom sveta. Najbližšie pevninské mesto je vzdialené 2 805 kilometrov vzdialené Kapské meto v Juhoafrickej republike. Cesta na ostrov trvá 7 dní loďou, letecky do malej krajiny sa cestovať nedá, pretože sa v nej nenachádza letisko.
Bahenná sopka u Sidoarja
29. mája 2009 začala z prirodzenej plynovej sondy v oblasti Sidoarjo stúpať para, voda, plyn a horúce bahno. Chrlenie riedkeho blata dodnes neustalo. Pod takmer 20 metrov vysokým nánosom hustého popraskaného bahna je pochovaných asi 12 dedín. Podľa výskumu bude sopka chrliť kal až do roku 2037.
Obrie schody
S tisíckami prepojených šesťuholníkovými stĺpmi, ktoré sa postupne zvyšujú, takže pripomínajú schodisko, vyzerá táto geologická zvláštnosť ako ľudský výtvor.