Skip to content
Holandské tulipány

Holandské tulipány

Pestrofarebné tulipánové polia sú dnes, už rovnako súčasťou panorámy Holandska, ako aj spleť kanálov či veselo “mávajúce” veterné mlyny. Pritom rastliny patriace do čeľade ľaliovitých pôvodne rástli v strednej Ázie, na Blízkom východe a v severnej Afrike a na začiatku 16. storočia sa prostredníctvom Turkov dostali do Európy. Aj výraz tulipán je odvodený od slova…

Eskalátory medzi Central a Mid-Levels

Obyvatelia hongkongskej štvrti Mid-Levels cestujú domov z obchodného centra mesta zaujímavým spôsobom: Miesto to aby sadli na autobus, vlak, električku alebo loď, strávia 20 minút jazdou po eskalátoroch.

Tash Rabat

Počas 15. storočia slúžila táto kamenná stavba ako karavanseráj, teda hostinec pre putujúcich obchodníkov cestujúcich po hodvábnej ceste. Ľudia i zvieratá sa mohli ukryť v budove obohnanej vysokými stenami, kde sa mohli umyť, odpočinúť si a pripraviť sa na ďalšiu náročnú cestu.

Americké múzeum neónov

Niektorí muži sa proti kríze stredného veku stavajú kúpou luxusného auta. Tod Swormstedt miesto toho založil múzeum. Swormstedtov “projekt krízy stredného veku” začal v roku 1999 ako skutočná verzia časopisu Signs of the Times, ktorý sa venoval výrobe a predaju vonkajších neónových svetiel a ktorý Swormstedt sám editoval a publikoval.

Morský muž z Banff

U indiánskeho obchodného strediska v meste Banff leží v sklenenej vitríne tvor, ktorý vyzerá ako opica s rybím chvostom miesto nôh. Z 90 centimetrov dlhého stvorenia trčia chumáče bielych vlasov. Jednu ruku vybavenú plávajúcou blanou naťahuje vpred akoby v smrteľnom kŕči. Šialený úsmev odhaľuje krátke, špicaté zuby. Tvorovi sa hovorí morský muž z Bannf.

Cesta do histórie: Rímske mesto Carnuntum

V tesnej blízkosti Bratislavy sa nachádzajú významné pozostatky zo 40. rokov 1. storočia hlavného mesta provincie Panónia. Podľa dnešného rozdelenia sú to obce Petronell a Bad Deutsch-Altenburg, hneď za Hainburgom. Pred vznikom rímskeho mesta, slovo Carnuntum označovalo pravdepodobne bratislavské oppidum.