Slovakia Route 66: Krížom cez Slovensko
Cesta I. triedy s označením 66 križuje Slovensko od juhu až na sever. Po Route 66 prejdeš z nížin južného Slovenska (Šahy) až po veľhory na Severe (Tatranská Javorina). Cestá je dlhá síce len 256 kilometrov a dá sa prejsť približne 4 hodiny, ale to by bola večná škoda. Prechádzaš zaujímavými časťami Slovenska a je…
Lalibela: Srdce afrického kresťanstva
Lalibela leží v strednej Etiópii, na sever od Addis Abeby, na Ahmarskej planine, a za svoju slávu vďačí skalným chrámom. Ako prvý doniesol do Európy chýr o 11 chrámoch vytesaných do žulových skál v XVI. storočí portugalský mních Francisco Alvarez.
Odtlačky rúk satí
Hneď vedľa Železnej brány sa na stene pevnosti Mehrangarh zo 17. storočia leskne 31 okrových odtlačkov rúk. Mnohé z nich majú veľkosť detskej dlane. Každý odtlačok bol vytvorený ženou, ktorá sa obetovala a vrhla sa do plameňov pohrebnej hranice svojho zosnulého manžela.
Monument Newgrange
Viac ako 600 rokov pred tým, ako Egypťania začali so stavbou Veľkej pyramídy v Gíze, budovali neolitickí obyvatelia údolia Boyne monument Newgrange. Táto 76 metrov široká guľatá mohyla postavená okolo roku 3 200 pr. n. l. z kamenia a pôdy, slúžila kedysi ako náboženské miesto.
Veža Eben-Ezer
Táto sedemposchodová veža, na ktorej vrchole sa týčia sochy býka, leva, orla a sfingy, vyzerá ako zo stredoveku, ale v skutočnosti je omnoho novšia. Robert Garcet začal s vlastnoručnou stavbou v roku 1951. Vež má byť znázornením mieru a honby za vzdelaním.

Wadi-us-Salaam: Najväčší cintorín na svete
Najväčším cintorín na svete nie je Národný cintorín Abaraham Lincolna, alebo Národný cintorín Calverton v USA, z ktorých sú použité zábery v mnohých filmoch. Dokonca to nie je ani v najľudnatejších krajinách sveta, ale v Iraku, ktoré má aj prezývku “Veľkomesto mŕtvych”.
Veľká pyramída v Cholule
Keď v roku 1519 do Choluly dorazili Španieli, potešilo ich, že sa v meste nachádza veľký kopec, na ktorého vrchole bude možné postaviť kostol. Čo si však neuvedomili, je fakt, že sa nejedná len o kopec. Pod trávou sa totiž nachádza pyramída väčšia ako Chufuova pyramída v Gíze.
Krysí chrám Karni Mata
Po podlahách tohoto chrámu sa preháňa dvadsať tisíc krýs, ktoré súperia o miesto u veľkých misiek s mliekom. Krysy tu nie sú považované za škodcov, ale za posvätných potomkov Karni Maty, ktorá bola v 15. storočí uctievaná ako stelesnenie hinduistickej bohyne Durgy.
Zrúcaniny chrámov v Angkor
V juhovýchodnej Ázii, na priesečníku indickej a čínskej civilizácie, sa na území dnešnej Kambodže v 5. – 6. storočí rozvinula prvá samostatná civilizácia. Khméri boli praobyvateľmi centrálnych území, od nich juhovýchodne sídlili Čamovia, severne vietnamské a thajské národy. Khméri vytvorili svoje prvé samostatné kráľovstvo v 9. storočí n. l., ktoré v čase svojho rozkvetu, v…
Váránasí: najsvätejšie mesto Indie
Váránasí, staršie Banáras (starobylé mesto Káši, jeho význam je “naplnený božím svetlom”) bolo postavené v Indii, v štáte Uttarpradéš, na brehu rieky Ganga a od samého začiatku bolo pútnickým mestom. Meno dostalo po dvoch menších riečkach, Várune a Asi, ktoré bližšie určujú jeho polohu. Je to sakrálne stredisko hinduistického náboženstva a zároveň veľmi stará osada:…
Pamätník arménskej abecedy
V roku 2005 oslávila arménska abeceda 1600. narodeniny. Na pamiatku dostala dar – 39 obrovských vyrezávaných arménskych písmen do čierného a šedého tufu, strategicky umiestnených blízko miesta konečného odpočinku človeka, ktorý vytvoril túto abecedu: Mesrop Mashtots.

Unikátny jaskynný kláštorný komplex Geghard
Na prelome štvrtého storočia iba jediná krajina prijala kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo. Určite by si netipoval, že to bolo Arménsko. Pod vedením Gregora Lusavoriča (Gregory the Illuminator) krstil arménsku kráľovskú rodinu v roku 301, a odvtedy sa národ ponoril do kresťanského náboženstva, zbieral artefakty a staval veľkolepé kláštory.
Kláštory na hore Athos
Na malom poloostrove východne od Solúnu leží miesto, kde sa zastavil čas. Hora Athos, v preklade “Svätá hora”, je domovom pravoslávnych kláštorov. Toto miesto sa drží byzantského času, v ktorom deň začína so západom slnka. Na hore Athos žije asi 1500 mníchov v kláštoroch postavených prevažne v 10. storočí. Ich jediným životným cieľom je priblížiť…
Podzemné chrámy Damanhurov
Medzi rokmi 1978-1992 sa členovia komunity Damanhur venovali kopaniu siení vo vnútri hory, pričom načúvali zvuku, o ktorom verili, že je prúdom energie spájajúci zem a vesmír. Ich hĺbenie prebiehalo v tajnosti, nepožiadali totiž príslušné orgány o stavebné povolenie. Nakoniec však bola ich práca odhalená.