Skip to content
The CIA Museum

CIA múzeum

Vo virgínskom riaditeľstve CIA známom ako Centrum spravodajskej služby Georga Busha je múzeum zasvätené tajným agentom. Tunajších päť výstavných hál je otvorených len zamestnancom CIA alebo špeciálnym hosťom, ktorí prešli bezpečnostnou previerkou.

Marvin's Marvelous Mechanical Museum

Marvinovo magické mechanické múzeum

V múzeu (Marvin’s Marvelous Mechanical Museum) si môžete zahrať piškôrky proti kuraťu, prehliadnuť si mechanické zobrazenie španielskej inkvizície a vziať si kamaráta či kamarátku pred svadobným automatom.

Voodoo museum, New Orleans

Múzeum Voodoo

Hoci sú v neworleanskom múzeu voodoo exponáty natlačené len vo dvoch miestnostiach a krátkej chodbičke, jeho návšteva v tebe zanechá hlboký dojem. Múzeum založil v roku 1972 miestny umelec Charles Gandolfo a venuje sa louisianskej tradícii voodoo, ktorá pramení zo západoafrického voodoo.

Veľká noc na Ukrajine

Múzeum kraslíc

Ukrajinské kraslice, známe ako “pysanka”, sú zdobené ľudové umelecké predmety, ktoré s kľudným svedomím môžu konkurovať všetkým krasliciam na svete. Niektoré z kraslíc sú až umelecké diela, vďaka čomu konečne existuje múzeum venované práve im.

Žabia krajina, Chorvátsko

Žabia krajina

Ako by to vyzeralo, keby žaby boli tesármi? Čo keby chodili do školy, hrali tenis alebo chodili do cirkusu? To sa dozviete v podivnom a nádhernom múzeu Froggyland v Chorvátsku.

Videoherné múzeum

Vigamus – videoherné múzeum

Prvé talianske múzeum videohier bolo otvorené len v roku 2012. Nájdeš tu stovky stovky exemplárov: od starodávnej Magnavox Odyssey, prvej konzoly na svete, až po okuliare pre virtuálnu realitu. V množstve sál si môžeš vyskúšať tisíce hier na rôznych zariadeniach a plagát, až si uvedomíš, že hry tvojho detstva sú teraz exemplármi v múzeu.

Múzeum starých hračiek

Kiddovo múzeum hračiek

Minúť vstup do múzea (Kidd’s Toy Museum) tvorený nevýraznými červenými plechovými dverami je veľmi jednoduché. Pod ceduľkou s otváracími hodinami je pripísaná poznámka: “Otvorené taktiež po dohode, či pokiaľ tu zrovna niekto je”, ktorá poukazuje na pohodovú atmosféru miesta.

Museum of Counterfeit Goods

Múzeum falzifikátov

Falzifikáty hodiniek Rolex, kabelky Louis Vuitton či iPody zakúpite v Bangkoku na každom rohu. Tejto problematike sa taktiež venuje Museum of Counterfeit Goods, ktoré prevádzkuje firma Tilleke & Gibbins.

Drevené lietadlo H-4 Hercules

Smreková hus

“Vložil som do toho celý svoj život. Moja reputácia na ňom celkom závisí a ako som už niekoľkokrát povedal, pokiaľ sa to nepodarí, najskôr túto zem navždy opustím. A to myslím vážne.”

Stockholm metro gallery

Umelecká galéria v Štokholmskom metre

Štokholmské metro má viac ako sto staníc a najmenej deväťdesiat z nich má v rámci svojho súčasného dekóru prepracované umelecké inštalácie.

Múzeum vodky

Ruské múzeum vodky

Znovu otvorené v roku 2008, Ruské múzeum vodky, v druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad, skúma výrobu, balenie, rituály a kultúru obľúbeného nápoja v krajine.

ekonomika

Stroj MONIAC

Stroj MONIAC, ktorý v roku 1949 vyrobil ekonóm a bývalý lovec krokodílov Bill Phillips, pomocou tečúcej vody názorne ukazuje, ako funguje ekonomika štátu.

Lekárske múzeum

Mütterovo múzeum

Múzeum pomenované po doktorovi Thomasovi Dent Mütterovi, ktorý inštitúcii v roku 1858 daroval svoju zbierku lekárskych pomôcok, vystavuje kolekciu ľudských lebiek, časti tiel a anatomické modely určené k výučbe budúcich lekárov.

Múzeum Fidži

Múzeum Fidži

Zásadnou chybou, ktorú reverend Thomas Baker urobil, bolo to, že sa pokúsil fidžijskému náčelníkovi vytiahnuť z vlasov malý hrebeň. Za tento priestupok voči etikete bol Baker v roku 1867 posledným mužom, ktorého obyvatelia dediny Nabutautau zabili, uvarili a zjedli. Po tejto príhode sa fidžijci kanibalizmu zriekli.

obuv Baťa

Baťovo múzeum obuvi

Toto múzeum predáva príbeh tisíce rokov ľudstva prostredníctvom párov obuvi. Múzeum sa pýši takými unikátmi ako staroveké egyptské sandále, samurajské topánky vyrobené z medvedej kože, či tanečné črievičky kráľovnej Viktórie.

Káhirské poľnohospodárske múzeum

Poľnohospodárske múzeum v Káhire

Káhirské poľnohospodárske múzeum bolo založené v 30. rokoch 20. storočia v bývalom paláci pre princezné a od svojho otvorenia sa takmer nezmenilo. Múzeum ponúka podivnú zbierku zaprášených, vyblednutých exponátov od realistických modelov kožných chorôb až po voskovú repliku kebabu v oddelení “Egyptské pokrmy”.