Skip to content

Great Isaac Cay

Na Great Isaac Cay, malinkom ostrovčeku 32 kilometrov od Bimini, zabliká každých 15 sekúnd svetlo. To prichádza z 46 metrového majáku, ktorý ma už svoje najlepšie dni za sebou. Biele steny sú fľakaté a okolité budovy sa rozpadávajú. Hoci svetlo bliká dodnes, maják bol opustený už v roku 1969.

Maják Tillamook Rock

Osud majáku, ktorý miestny prezývalí “otrasný Tilly” nezačal práve najlepšie. V roku 1878 sa vláda rozhodla, že lode plaviace sa v okolí polostrova Tillamook Head potrebujú viac svetla pre jednoduchšiu a bezpečnejšiu navigáciu. Na pevnine na maják nebolo vhodné miesto a tak bola zvolená skala Tillamook Rock ležiaca asi 2 kilometre od pobrežia.

Longplayer

Pokaľ si pri návšteve Londýna nestihneš ísť vypočuť Longplayer, nezúfaj, táto hudobná kompozícia bude totiž v londýnskom majáku Trinity Buoy Wharf hrať ešte ďalších tisíc rokov. Longplayer sa skladá zo šesťsto krátkych nahrávok zahraných na tibetskej spievajúcej mise, ktoré sú skombinované tak, aby sa jednotlivé varianty za celých tisíc rokov ani raz nezopakovali. Skladba bola…

Kolumbov maják

Kryštof Kolumbus zomrel v roku 1506 v Španielsku. Smrť však jeho dobrodružstvo neukončila, jeho telo si ešte niekoľko storočí hralo na škatuľky.