Skip to content

Pagoda Kuthodaw – najväčšia kniha sveta

Najväčšia kniha sveta, dokončená v roku 1868, nie je obrím zväzkom papierových stránok, ale kolekciou 729 mramorových dosiek. Každý meter a pol vysoký panel obsahuje 160 až 200 riadkov budhistických kanonických textov Tipitaka. Dosky sú ukryté v 728 bielych svätyniach, ktoré obklopujú 55 metrov vysokú zlatú pagodu v ich strede. Celá stavba sa nazýva pagoda…

Väznica Eastern State

Do roku 1829 boli väznice chaotickými, nekontrolovanými inštitúciami, v ktorých boli väzni všetkých vekových skupín a pohlaví zavieraní spoločne do ciel. Všetko sa zmenilo s Eastern State Penitentiary. Väznica bola ovplyvnená osvieteneckými myšlienkami a bola prvá, ktorá zaviedla tzv. pensylvánsky systém, v ktorom boli väzni izolovaní nielen od vonkajšieho sveta, ale i od seba navzájom…

Korán napísaný krvou Saddáma Husajna

Ku svojim šesťdesiatim narodeninám si Saddám Husajn v roku 1997 prial veľmi špeciálny dar – korán napísaný jeho vlastnou krvou. V islame sa krv označuje ako najis, teda “nečistá”. Korán napísaný krvou je preto haraam – akt znevažujúci túto posvätnú knihu. To však Saddáma nijako netrápilo. Počas dvoch rokov napísal kaligraf Abbas Shakir Joudi všetkých…

Bicycle tree

Bicyklový strom

V jednom strome uprostred lesa na Vashonovom ostrove je bicykel. Nie je však zapletené vo vetvách v korune, ale zarastené v jeho kmeni 3.7 metrov nad zemou.

Les budúcej knižnice

V roku 2014 začala umelkyňa Katie Patersonová pracovať na skutočne dlhodobom projekte. V divokých lesoch regiónu Nordmarka zasadila 1 000 jedlí. Až stromy za 100 rokov dorastú do plnej výšky, budú vyrúbané a vyrobí sa z nich špeciálna zbierka kníh.

Matenadaran

Arménsko má bohatú tradíciu scriptórií už viac ako tisícročie. Počas celého stredoveku bolo mnoho arménskych skrípt nájdených v mestách na pobreží Stredozemného mora, pri jazere Van (Turecko), v meste Jugha (Azerbajdžan), Tatev a na mnohých ďalších miestach. Ilustrované rukopisy boli zvlášť cenené, pretože boli vymaľované skutočným zlatom alebo striebrom.

Teylerovo múzeum

Teylerovo múzeum, otvorené roku 1784, je najstarším múzeom v Holandsku a dodnes je v ňom ako jediný zdroj svetla slnko.

Knihy v reťaziach v Herefordskej katedrále

V katedrále v Hereforde sa nachádzajú dva stredoveké unikáty: knižnica plná vzácnych zväzkov, ktoré sú spútané v reťaziach, a jedna z najstarších máp sveta.

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

Už niekoľko krát sme spomínali webovú stránku Atlas Obscura. Je to náš najlepší zdroj pre inšpiráciu a informácie na cieľovú destináciu.

1000 miest, ktoré musíte vidieť, kým zomriete

Na túto knihu sme sa veľmi tešili. Nakoniec z toho bol veľký fail. Ešteže sa dá kniha vrátiť. Však presvedč sa sám.