Kláštory v Meteora
Vznášajúci sa na nebi – takto by sme mohli preložiť názov kláštorov v Meteora, ktoré sa nachádzajú v severnej časti Grécka. Budovy s červenou strechou takmer zrástli so skalnými formáciami pod nimi. V nedosiahnuteľnej (500- až 600-metrovej) výške sú nielen preto, aby boli ich obyvatelia bližšie k Bohu, ale aj preto, aby sa k nim…
Budhistický kláštorný chrám v Bangkoku
Názvom vat sa označujú budhistické kláštorné chrámy, ktoré pozostávajú z chrámu, obytnej budovy, respektíve areálu vyčleneného pre mníchov. Medzi takéto patrí aj Wat Phra Dhammakaya v severnej časti thajského hlavného mesta, Bangkoku. Nie je príliš starý, veď bol založený iba v roku 1970, no vďaka svojmu očarujúcemu vzhľadu patrí medzi najznámejšie na svete. Podľa učenia…
Jaskynný kláštor v Kyjeve
Kyjevský ortodoxný jaskynný kláštor si pozornosť zaslúži nielen kvôli svojej nadpozemskej kráse, ale aj kvôli legendám, ktorými je opradený. Pečerska Lavra so zelenými strechami, zlatými cibuľovitými kopulami a bielymi stenami sa nachádza na brehu rieky Dneper. Bol založený v polovici 11. storočia a čoskoro sa stal významným náboženským centrom. Mnísi v jaskyniach bývali, modlili sa…
Sevanavank
Kláštorný komplex Sevanavank je “uzamknutý” v objatí prírodnej krásy. Niet divu, že sa k nemu viažu dve miestne legendy. Čierno-oranžová stavba kostolov je zdobená oranžovými a zeleným andezitom a veľmi bohato zdobenými vápencovými Khachkarmi.
Kostol sv. Simeona Stylity
Odriekanie, ktorému sa podrobovali mnísi v 5. storočí, nebolo pre sv. Simeona dostatočne veľké, a tak sa na vlastný popud podroboval ešte i hladovaniu a spánku po stojačky. Po desaťročiach strávených v kláštore v Aleppo sv. Simeon prehlásil, že si Boh žiada, aby sa prestal pohybovať. Vyliezol na opustený stĺp uprostred púšte a zostal na…
Ivolginskij dacan
Roku 1927 prehlásil 75 ročný ruský láma Dashi-Dorzho Itigilov, že pre neho nadišiel čas zomrieť. Zvolal niekoľko lámov, ktorí sa k nemu pripojili v meditácii, a skonal usadený v lotosovom sede. Nedlho potom bol budhizmus v komunistickom Rusku vykynožený.
Starobylé hlavné mesto Arménska
Pred viac ako 1 000 rokmi bolo Ani hlavným mestom Arménska prosperujúcou metropolou s viac ako 100 000 obyvateľmi, ktoré súpreilo s ostatnými veľkými mestami sveta. Ale potom, čo boli napadnutý Mongolmi v roku 1236 a zničení pri zemetrasení v roku 1319, kedysi veľké mesto pomaly upadlo do ruín.
Kláštor Khor Virab
Kláštor Khor Virab (z arménčiny Hlboká jama) bol pôvodne založený už v roku 642. Vtedy tu stála len biela vápencová kaplnka. Dnes je na tomto mieste postavený kláštor zo 17. storočia, ale hneď pri vchode je iná zaujímavosť, po ktorom nesie kláštor meno: 60 metrov hlboká jama.
Krídla Tatev
Úžasné krídla Tatev sa tiahnú 5.7 kilometrov medzi arménskou dedinou Halidzor a slávnym tatevským kláštorom, stredovekým centrom vzdelávania a náboženstva. Vzdušná lanovka je držiteľom Guinessovho rekordu ako najdlhšia dvojkoľajová lanovka na svete, ale to stále nie je tá najneobvyklejšia vec tohto druhu.

Kláštor sv. Juraja
Z útesu nad údolím Nachal Prat vystupuje grécky pravoslávny kláštor, ktorý prečkal storočia nepokojov, ale taktiež ničenia.

Unikátny jaskynný kláštorný komplex Geghard
Na prelome štvrtého storočia iba jediná krajina prijala kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo. Určite by si netipoval, že to bolo Arménsko. Pod vedením Gregora Lusavoriča (Gregory the Illuminator) krstil arménsku kráľovskú rodinu v roku 301, a odvtedy sa národ ponoril do kresťanského náboženstva, zbieral artefakty a staval veľkolepé kláštory.
Kláštory na hore Athos
Na malom poloostrove východne od Solúnu leží miesto, kde sa zastavil čas. Hora Athos, v preklade “Svätá hora”, je domovom pravoslávnych kláštorov. Toto miesto sa drží byzantského času, v ktorom deň začína so západom slnka. Na hore Athos žije asi 1500 mníchov v kláštoroch postavených prevažne v 10. storočí. Ich jediným životným cieľom je priblížiť…