Skip to content

Prírodovedecké múzeum na Národnej vietnamskej univerzite

Prírodovedecké múzeum na Národnej vietnamskej univerzite v Hanoji je okúzľujúcou kolekciou francúzskej koloniálnej taxidermie. Múzeum je otvorené len po predchádzajúcej dohode.

Aurelium: Vyskúšaj si vedu naživo

Miesto v duchu hesla Jána Amosa Komenského: “Škola hrou”, nájdeš v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto. To, že to je tak mimo centra mesta má jednu výhodu. Takmer nikoho tam nie je a celé centrum môže byť len pre teba. Najmä ak je vonku studené a škaredé počasie.

Múzeum lovu a prírody

Museé de la Chasse et de la Nature je umiestnené v budove Hôtel de Guénégaud zo 17. storočia. Tunajšia kolekcia zahŕňa vypchaté zvieratá, zdobené staré zbrane, ktoré sa používali pri honoch, a umelecké diela zachycujúce lov.

Krysí kráľ

V Múzeu prírodnej histórie sa medzi krásnymi vypchatými vtákmi a lesklými minerálmi schováva veľmi vzácny a pravdepodobne i sfalšovaný exponát – krysí kráľ. Podľa ľudových povedačok vznikne krysí kráľ tak, že sa niekoľkým jedincom zapletú chvosty do nerozviazateľného uzla. Krysy sú tak navždy spojené a nemôžu sa hýbať, ich prežitie závisí na pomoci druhých, ktorí…

Prepichnutý bocian

Až do 19. storočia si milovníci vtákov v Európe nedokázali vysvetliť, prečo bociany biele každý rok na jeseň zmiznú. Aristoteles tvrdil, že bociany, rovnako ako ďalšie druhy vtákov, cez zimu hibernujú na dne oceánu. Podľa ďalších hypotéz operenci odlietali na Mesiac, aby unikli pred zimou.

Nekronohavice

Niektorí by možno povedali, že exhumovať telo zomrelého kamaráta, stiahnuť ho od pása dole z kože a tú potom nosiť ako legíny je nehumánne. Takí ľudia ale nevedia o tradícii nekronohavíc, ktoré svojmu nositeľovi prinášajú šťastie a bohatstvo.