Skip to content

22. septembra 2015

Zálohovať?

Značky: | | | | | |

Všetci dookola hovoria len zálohovať a zálohovať. Ale kto to robí naozaj? Je to naozaj potrebné dnes vo svete cloudu a pod. Ale áno, ale netreba zálohovať všetko. A najlepšie zálohovať tak, aby som o tom ani nevedel, ale mohol sa na to spoľahnúť. Takže ako?

Kam zálohovať

Ideálne na nejaký externý harddisk, alebo iné médium. No ruku na srdce. Kto to robí naozaj? Možno 1%. A to 1% sú ľudia ktorí v minulosti došli o dáta a zaplatili nekresťanské peniaze za obnovu. Ostatok by aj chcelo, ale nechce sa im pripájať harddisk k počítaču, alebo tráviť čas napaľovaním DVD alebo v lepšom prípade BD diskami.

Je tu riešenie ktoré odporúčam väčšine a niekedy sa to aj zrealizuje lebo to chce vyššie náklady na zabezpečenie potrebného hardware. Ak si šťastným majiteľom nejakého výrobku od f. Apple, máte takmer vyhraté. Zakúpením Time Capsule získate bezproblémové zálohovanie, ktoré už je integrované v rámci operačného systému. Pár kliknutí myši a máš nastavené a nemusíš sa o nič starať. Všetko beží automaticky a podľa množstva údajov sa vieš vrátiť k záloham aj rok až dva naspäť! Ale takáto sranda aj stojí v prípade 2TB riešenia 329€ a pri 3TB si priplatíš ešte ďalších 100€. Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť že investícia pre majiteľov Apple sa oplatí.

Ak si vlastníkom klasického počítača s Windows alebo aj pre Mac OS chceš lacnejšie riešenie je tu zázračná skratka NAS (Network Attached Storage – “dátové úložisko na sieti”). NAS konfigurácii je mnoho. Najlacnejšie jedno diskové riešenie s 2TB kapacitou stojí približne 130€. Cena sa odvíja hlavne koľko diskov je možno osadiť do NAS a aké ďalšie funkcie ponúka. Toto zariadenie treba následne zapojiť do domácej siete a nakonfigurovať, čo už môže byť pre niekoho druhá maturita. Väčšina NAS riešení už má aj podporu Time Capsule pre Mac OS v sebe. Týmto sa to ešte neskončilo. Windows treba ešte nastaviť aby zálohy vykonával priamo na toto zariadenie. Tam to nie je jednoduché ako v Mac OS. Treba nastaviť všetko: aké adresáre, kedy má robiť zálohu, čo v prípade zlyhania atď, atď.

Aká výhoda je v tomto riešení? Ak je všetko správne nastavené, tak zálohy sa vykonávajú automaticky bez tvojho akéhokoľvek príkazu. Či už príkaz pre vykonanie zálohy, alebo najprv pripojiť harddisk a skopírovať všetko čo pribudlo od poslednej zálohy. Stačí byť doma na sieti. Dokonca sa môže zálohovať na NAS aj viacero počítačov. Navyše takúto krabičku, ktorá nebýva väčšia ako krabica od topánok, môžeš schovať kamkoľvek v byte. Nemusí to byť umiestnené pri počítači. Stačí tomu elektrická energia a prístup k domácej sieti.

Čo zálohovať

V konečnom dôsledku, aj keď v počítači máš dokopy až 4TB priestoru a disky plné na 90% nie je potrebné všetko zálohovať. Operačný systém, programy a hry nie je nutné zálohovať. Ak máš legálne licencie, nie je problém si to znovu stiahnúť z internetu a nainštalovať. Komerčná hudba a filmy či už legálne alebo nelegálne získana sa dá získať znova. Takže tiež nie je potrebné zálohovať, aj keď možno zbieraním a triedením si nejaký ten čas strávil. Čo je najdôležitejšie zálohovať sú tvoje vlastné fotky a videá! To si už znova nestiahneš a ani sa nevrátiš do minulosti. Či sú to fotky a videá z osláv, dovoleniek, akcií,… to sa už opakovať nebude. Takže primárne toto zálohujeme.

Ešte je dobre, ak niečo tvoríš si zálohovať svoju prácu. Či už ide o účtovníctvo, alebo nejaké práce pre klientov. Ale v zásade, aj keď to bude otravné, vieš to urobiť znova. Ale preistotu, ak je dostatok priestoru tak aj toto odzálohovať.

Osobne mne v zálohach najviac zaberajú fotky. Ročne to robí približne 75GB. Ale to sú fotky uložené v RAW a polovica je ešte nepretriedená. Ak by som to pretriedil a skonvertoval do jpg, tak sa kľudne dostanem na nejakých 30GB za rok. Pri 2TB NAS riešení, ktorí som opísal vyššie môžem archivovať až 60 rokov! Dobre, rátam že ešte točím nejaké videá vo Full HD. Nech ďalších 30GB sú už finálne videá a ďalších 10GB práca. Stále môžem na 2TB priestor zálohovať 20 rokov. Aj keď v budúcnosti bude rozlíšenie videá aj fotografií rásť, tak stále to postačí na zálohovanie.

Kam so zálohami

Veselo už zálohujeme, ale treba vždy pri takýchto údajoch myslieť na všetky možnosti. Čo v prípade, že ma vykradnú alebo vyhorím? To mi ani zálohy nepomôžu ak som mal v byte aj počítač aj zálohy. Preto treba aspoň raz do roka si všetko skopírovať a odniesť svokre, rodičom, starej mame, alebo do banky do trezora. Proste mať jednu zálohu mimo.

Druhé riešenie je zálohovať na internet. Na fotky sa mi osvedčila služba Flickr, ktorá poskytuje až 1TB miesta. To je dosť. Nevýhodou je, že nie je možné zálohovať videá. Ale videá nejako neriešim. Tie si môžeš nahrať keď tak na YouTube a v prípade potreby si ich stiahnúť odtiaľ späť v nezmenenej kvalite.

Fotky z mobilu zas riešim cez Dropbox. Automaticky po spustení aplikácie sa tam nakopírujú. Síce Dropbox ponúka v základe iba 2GB, zálohovaním fotiek si môžeš priestor navýšiť o ďalších 5GB a pozvánkami sa môžeš dopracovať až na 16GB. Na zálohovanie fotiek z mobilu to bohato postačuje ako dočasná záloha.

Záloha nie je odkladisko

Jedno dôležité upozornenie. Záloha tiež nie je 100%. To nie je odkladisko, že mám odzálohované a z počítača vymažem. Záloha je duplicita. Pretože aj záložné médium harddisk, DVD alebo BD disk alebo aj na internete sa môže niečo pokaziť a zmiznúť odtiaľ. Preto maj duplicitu aspoň 3x! Jednu v počítači, druhú ako zálohu na externom médiu a tretiu mimo domova alebo na internete.

Obnova je drahá

Keď už sa poškodí harddisk, tak je to väčšinou mechanické poškodenie. Aj z takého disku sa dajú obnoviť dáta. Lenže cena je už približne od 200€ vyššie podľa náročnosti plus náklady na nový HDD. Preto radšej investuj do zálohovania a niekoľko krát sa ti to vráti a nikdy nevieš ako.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

CK Knirsch

Hlavný organizátor všetkých zájazdov. Bez neho to jednoducho nejde. Naplánuje všetko, Od nápadu až po realizáciu. Nájde vhodné letenky, ubytovanie a naplánuje celý program. S ním sa jednoducho nenudíte. Čím bláznivejšie, tým lepšie.