Záchrana dát z disku osadeného v NAS

Mám osadené dva disky v NAS zariadení Zyxel. Prednedávnom mi kontrolka jedného z disku ukazovala že je čas na výmenu, ale nevenoval som tomu pozornosť, pretože všetko fungovalo v poriadku až na občasnú nedostupnosť NAS v sieti. Konkrétne Zyxel NAS325 nie je výkonovo bohviečo, tak som to prikladal práve tomuto, ale jedného dňa, priamo jeden deň pred silvestrom 2015, už nabehol len čiastočne. Základné služby boli dostupné, ale web rozhranie a ďalšie služby už nie. Chybu som rýchlo identifikoval, že po vybraní disku, ktorý bol označený ako vadný, všetko začalo zas fungovať.

Keďže sa stále potýkam s nedostatkom miesta, disky neboli nakonfigurované do RAID 1 (zrkadlenie diskov), ale ako dva samostatné, tak som potreboval dáta z tohto disku zachrániť. O samotnom zabezpečení dát som už písal skôr. Našťastie sa nejednalo o žiadne citlivé a dôležité dáta, mal som tu uložené len filmy, prekonvertované práve pre iTunes a Apple TV, takže by sa to dalo znova zabezpečiť z internetu, ale priklonil som sa k riešeniu skúsiť tieto dáta zachrániť.

Čo je nevýhodou NAS zariadení, že väčšinou na diskoch nie je nejaká rozšírená FAT tabuľka, ale niečo špeciálne. Našťastie drvivá väčšina NAS servrov beží na nejakej mini distribúcii Linuxu, tak som tipoval, že nebude problém, keď si stiahnem nejakú utilitu na čítanie diskov linuxových partícii. Bohužiaľ som nepochodil ani s jednou utilitou, ale napadlo ma iné riešenie.

Linux in vmware

Na počítači prevádzkujem pod programom VMware operačný systém Elementary OS čo je jedna z mnohých linuxových distribúcii. VMware má výhodu v tom, že dokáže virtualizovať takmer akýkoľvek operačný systém s tým, že môžete doň napriamo pripojiť akýkoľvek hardware. Takto som si nastavil pripojenie disku (ktorý som vybral z NAS a pripojil do PC) do virtualizovaného systému a tu sa hneď disk objavil. Tu bola partícia naformátovaná ako “filesystem linux_raid_member”. Prípadne si treba do systému doinštalovať podporu softwarového raidu.

Keď som už dokázal čítať disk nastala tá zdĺhavá časť a to kopírovanie dát. Až na jeden 850MB súbor som dokázal všetko skopírovať. Teraz už len zvoliť druhý disk do NAS a nasypať naň zachránené dáta späť. Ale namiesto pôvodného 1TB už zvolím 2TB!

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...

CK Knirsch