Skip to content

Za polárny kruh sa dá aj lacno

CK Knirsch 8. januára 2018

Jeden z cestovateľských snov je, vidieť niekedy na vlastné oči polárnu žiaru a s tým spojené aj zažiť polárnu noc či deň. Aby človek toto mohol uskutočniť, musí vycestovať za polárny kruh. Pre našu polohu je ideálny samozrejme severný polárny kruh.

Dostať sa za polárny kruh, nie je najlacnejšia záležitosť, najmä keď uvažujete nad západnými krajinami. Ale existuje aj lacnejšia alternatíva, na ktorú sme náhodou narazili.

Aurora Borealis

Hľadáte letnú dovolenku, a narazíte na…

Tento rok sme si povedali, že by sme navštívili niektorí zo “…stanov”. Tzn. stan ako Kazachstan, Uzbeikstan, Kyrgyzstan, Tajikistan či Turkmenistan. Ideálnym východzím bodom je letisko v Moskve či Kyjeve. Všetko záleží aké budú ceny leteniek.

Nevieme o žiadnej stránke, ktorá by sa zameriavala na ruské a ukrajinské low cost aerolinky a neostávalo nič iné, iba sa pozrieť na jednotlivé letiska a zisťovať ktoré aerolinky sem lietajú. Ďalej to už je jednoduché, keď viete na ktorých stránkach hľadať letenky do cieľových destinácii.

Pri tomto hľadaní sme narazili na zaujímavú trasu za ešte prijateľnejšiu cenu. Viacero aeroliniek (Utair, S7, Nordwind,…) lieta aj do severského mesta Murmansk, ktoré je už umiestnené za polárnym kruhom. Z Moskvy sú to priame lety, niečo cez 2 hodiny a ceny sú na úrovni 55,- € za spiatočný let. To znie priam vynikajúco. Asi máme chrobáka v hlave, na niektorú zo zimných dovoleniek.

Nordwind Airlines

Ukážka jednej z lacnejších leteniek z Moskvy do Murmansk

Prečo v zime?

Polárnu žiaru vidieť väčšinou počas polárnych nocí a v Murmansku začína polárna noc začiatkom decembra a končí uprostred januára. Žeby tip aj na oslavu príchodu nového roka? Ale ak chcete zas zažiť polárny deň, keď slnko ani o pol noci nezapadá, ideálne je sem sa vypraviť na prelome jún/júl. Ale to polárnu žiaru nečakajte 🙂

Pobeda

Ceny

Síce sme písali že z Moskvy sa dá lacno dostať za polárny kruh, ale ešte ostáva sa dostať z Bratislavy do Moskvy. Pre vyhľadanie najlacnejších leteniek môžete použiť stránku www.azair.eu, alebo si vyhľadať letenky priamo u leteckých spoločností Pobeda alebo WizzAir. Zistíte, že ceny sú na úrvni 55,- € za spiatočnú letenku.

K týmto cenám za letenky je ešte potrebné si prirátať aj poplatok za víza (35,- €). Už ostáva len hľadať tie správne termíny s dobrými cenami. Neobmedzujte sa na to, že treba mať len pár hodinový prestup. Ten môže trvať aj dva, tri dni. Moskva určite stojí za to zdržanie.

Niečo o Murmansku

Je to ruské prístavné mesto v Severozápadnom federálnom okruhu blízko hraníc s Nórskom a Fínskom. Centrum Murmanskej oblasti. Jeden z najväčších prístavov v Rusku. Má 314,7 tisíc obyvateľov (2008). Počet jeho obyvateľov od 90. rokov klesá. Patrí k najväčším mestám na svete nachádzajúcim sa za polárnym kruhom. Napriek tejto polohe, kvôli teplým prúdom v Atlaniku jeho prístav nikdy nezamŕza. Blízke mesto Severomorsk je dôležitým vojenským prístavom Ruskej severomorskej flotily a tzv. Atomflotu, jedinej flotily atómových ľadoborcov. Za zásluhy v druhej svetovej vojne, je mesto od roku 1985 ocenené titulom Mesto-hrdina.

Prečítaj si ďalšie články

Letné filmové večery v Bratislave

Prázdniny už začali a máme tu pre vás perfektný tip na celé leto a úplne zadarmo. Či už s deťmi alebo bez nich, môžete takmer každý deň navštíviť kino a pozrieť si nejaký film či rozprávku. Našli sme pre vás až 9 miest v rámci Bratislavy. Okrem posledného kina je to naozaj zadarmo. Stačí len…

Flexibilné letenky s WizzAir

Chceš niekam letieť, ale nevieš kedy sa situácia s COVID-19 ukľudní? Kedy sa uvoľni možností bezpečnosti cestovania? Tieto otázky si hádam kladie každý. Letecká spoločnosť WizzAir ti ide v ústrety dnes a zajtra s ich službou WizzFlex. Škoda to nevyužiť, keď sú priaznivé ceny leteniek.

Veľmi lacná Malorka

Vieš čo stojí celodenný lístok do najznámejšieho Aquaparku Senec alebo AquaCity Poprad? Dali sme si tu námahu: až 22,- €! To je celkom pálka. A keď ti povieme že za rovnakú sumu sa môžeš ísť okúpať na Malorku, budeš nechápavo krútiť hlavou. Nemusíš dokonca ani platiť za ubytovanie. Pozri sa na túto šialenú akciu.

Skôr vyhrajete v lotérii milióny ako vaše lietadlo havaruje!

Mnohí z nás majú iracionálny strach z lietania. Väčšinou to je spôsobené tým, že majú minimálnu alebo žiadnu kontrolu nad udalosťami vo výške 10km nad zemou. Ale viete že, väčšia šanca je na nehodu je v automobile (1:114) ako na nehodu v lietadle (1:9 821)? Zozbierali sme pre vás viacero takýchto zaujímavosti.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram