Majiteľ Vodáckeho centra ma oslovil, či nechcem ísť do Benátok na weekend, že má jedno miesto voľné v aute. Prečo nie? Stačilo si zobrať tak ½ dňa dovolenky v piatok, pre odchod z Bratislavy a už vo večerných hodinách som bol v Benátkach. Konkrétne v kempe Fusina neďaleko Benátok.

Totiž 15.05.2016 sa konala v Benátkach akcia Vogalonga a tak som mal voľnú celu sobotu a nedeľu tak do 15:00. Cesta meria necelých 700km a cez Graz, Villach a Udine ubiehala docela v pohode, až na to, že nemohli sme ísť rýchlejšie ako nejakých 110km/h. Predsa len s prívesným vozíkom naloženým morskými kajakmi by ste nemali ísť viac ako 100km/h.

Benátky 2016
Kemp, aj keď navigácia poznala, tak príjazdova cesta sa nezhodovala so skutočnosťou. Pôvodne som si myslel že sme zablúdili, napriek tomu, že informačné tabule nás odnavigovali správne. Kemp sa nachádza v nejakej priemyselnej oblasti spolu s prístavom pre nákladne lode. Za to, kemp je plne vybavený k maximálnej spokojnosti. Navyše poloha kempu je ideálna. Na kajaku to trvá do Benátok približne hodinu až 1½ hodiny a miestnou MHD ste tam zachvíľu a zástavku ma cca 200m od kempu.

Doprava v Benátkach a okolí

Tak, ako v každom meste aj tu existuje verejná doprava, až na to, že prepravujete sa po vode. Stačí si zakúpiť lístok a môžete jazdiť nielen po Benátkach ale aj po priľahlých ostrovoch. Verejnú dopravu zabezpečuje firma ACTV, aj keď sú tu ďalší prevádzkovatelia, práve oni majú najširšie pokrytie vrátane električky a autobusovej prepravy.

Benátky 2016
Samotná cena za jeden lístok je dosť drahý, tak som si zaobstaral 24 hodinový za 26€ a plánoval som ho využiť v maximálnej možnej miere. Z Fusiny sa nemáte ako rýchlo dostať, ako práve lodnou prepravou do Benátok na zástavku Zattere. Odtiaľ som sa mohol peši presunúť krížom cez ostrov, ale tu som prestúpil na ďalšiu “loďbus” a prehliadkou východnej časti ostrova som sa dostal na Fondamente Nove, pretože môj úmysel bol pozrieť si ostrovy Murano a Burano. Lode chodia každú chvíľu, takže veľmi sa nečaká a v prípade väčšieho záujmu turistov o konkrétnu linku, dopravca operatívne doplní ďalšie plavidlá.

Benátky 2016
Murano (ostrov sklárov)

Tento ostrov sa nachádza približne 2km severovýchodne od Benátok a tiež pozostáva z niekoľkých menších ostrovov. Tento ostrov je zaujímavý tým, že už od obdobia stredoveku sa sem presúvali sklári z Benátok, pretože na ostrove hrozilo menšie riziko požiaru, ako v meste samotnom. Výrobci skla tu mali svoje dielne a obydlia, pričom podliehali prísnemu zákazu ostrov opustiť. Metódy výroby ušľachtilého benátskeho skla totiž nesmeli byť prezradené nikomu ďalšiemu. Každému, kto by prezradil tajomstvo, hrozil dokonca trest smrti.

Murano
Preto na tomto ostrove nájdete mnoho obchodíkov a továrni práve zameraných na sklo. Keďže sklo vyrábajú miestny ručne, ceny sú o dosť vyššie, ako by ste si kupovali výrobky vyrobené v továrne. Ale zas tie ceny Vás nezruinujú.

Murano
Murano
Inak samotný ostrov nie je ničím zaujímavým. Na to Vám sa stačí poprechádzať Benátkami. Za to nasledujúci ostrov stojí za zhliadnutie.

Murano
Burano (pestrofarebný ostrov)

Ten je o niečo ďalej, cca 7km od ostrova Murano. Už z diaľky Vás upúta šikmá veža kostola. Niežeby sa snažili napodobniť šikmú vežu v Pise, keďže bola pôvodne postavená rovno, ale postupným prepadávaním ostrova (mäkké podlažie tunajších močiarov) sa táto veža neustále nakláňa. Pri pristávaní, už viete identifikovať pestrofarebné domy, kvôli ktorým sem chodí väčšina turistov. Údajne to tak v minulosti zaviedli miestni rybári, aby aj za zníženej viditeľnosti čo najlepšie zamierili priamo k svojmu domu.

Burano
Aj Burano sa v skutočnosti skladá z niekoľkých tesne susediacich a vzájomne pospájaných ostrovčekov, oddelených niekoľko metrov širokými kanálmi. V minulosti ostrov obývali najmä rybári v skromných domčekoch, dnes tvoriacich jedinečnú pestrofarebnú kulisu ostrova. Najčastejšie fotografované sú tie pozdĺž hlavného kanála, vytvárajúce akúsi ulicu bez áut, kde sa väčšina z nich má na prízemí kaviarne, reštaurácie a obchody so všemožným tovarom, najmä však suvenírmi.

Burano
Burano
Burano
Burano
Medzi najžiadanejšie patria výrobky s čipkou – prestieranie, vreckovky, šále a iné módne doplnky, čipkované šaty pre bábiky aj veľké slečny a dámy, a tiež slnečníky. Tradícia tunajšej čipky – paličkovanej aj háčkovanej – je veľmi stará a venovali sa jej ženy rybárov už od stredoveku, ako turistom vysvetlia v miestnom múzeu čipky hneď v susedstve špecializovanej čipkárskej školy, založenej ešte v 19. storočí. V priebehu stáročí sa tak vypracovala do jedinečných jemných vzorov (pozor – v niektorých obchodoch platí zákaz fotografovania; ak si chcete niektorý vzor doma napodobniť, musíte si skrátka originálnu čipku najprv kúpiť), ktorým zodpovedá aj cena. V niektorých obchodoch môžete naživo obdivovať zručné prsty prevažne stareniek, ktoré jemnú krásu vytvárajú priamo pred očami turistov.

Burano
Burano
Burano
Človek je schopný tu stráviť aj celý deň túlaním sa po ostrove a oddýchnuť si tak od zhonu v Benátkach, kam nasledovali moje nasledujúce kroky.

Benátky

Tento romantický ostrov je ospevovaný takmer všetkými prospektmi cestovných kancelárii, ale akosi ma vôbec neoslovil. Prečo? Benátska gotika, renesančné a barokové stavby ma vôbec nezaujímajú a okrem toho tu veľa nevidieť. Po asi hodinovým mestom sa mi začína všetko zlievať dokopy. Takmer na každom rohu nejaký palác, bazilika, kostol popretkávané úzkymi uličkami, mostíkmi ponad vodu. Vyniká tu jedine Piazza San Marco spolu s Palazzo Ducale. Dal som Benátkam ešte šancu na druhý deň a prechodil som ich od juhu na sever a späť a stále nič. Stále to isté. Navyše množstvo turistov, gonodoliérov s neskutočnými cenami (80€ za ½ hodinu) spolu s veľkým počtom pouličných predajcov. Pre niekoho to môže byť očarujúce, ale mne asi stačilo raz vidieť, aj keď sa sem možno v budúcnosti vrátim, ale skôr kvôli vyššie spomenutým ostrovom.

Benátky 2016
Benátky 2016
Benátky 2016
Benátky 2016
Benátky 2016
Benátky 2016
Benátky 2016
Zaujímavou prehliadkou ešte môže byť si pozrieť Benátky z vody. Nastúpte pri Piazza San Marco na linku číslo 2 a prevezte sa celým Canal Grande.

Návrat domov

Nakladáme posádku s morskými kajakmi na príves a o 16:00 vyrážame smer Bratislava. Ešte v Rakúsku nám stihnú skontrolovať diaľničnú známku, prevážiť nás a o 02:00 v noci prichádzame domov. Nabudúce keď sem dôjdem sa asi poobzerám ešte po ďalších ostrovoch.

Benátky 2016

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...
1 Response

CK Knirsch