Skip to content

Vytvor si inteligentnú domácnosť

CK Knirsch 30. novembra 2018

Určite to poznáš: Niekam cestuješ, vytiahneš päty z domácnosti a po ceste začnú pochybnosti. Vypol som svetlo, žehličku? Nehraje rádio? Zamkol som? Donedávna aj my sme mali tento problém, ktorému je čiastočne už koniec.

Dávame rozum domovu

Pri nákupnom festivale na AliExpress-e 11.11 sme neodolali ponuke na inteligentnú žiarovku Xiaomi Yeelight Led Bulb (Color), ktorá bola len za 14.92,- €. Tá už vo verzii 2 sľubuje podporu hlasových asistentiek Amazon Alexa a Google Assistant.

Pomocou nainštalovanej aplikácie v telefóne s iOS alebo Android, môžeš kompletne ovládať intenzitu, farbu a mnoho ďalších funkcií. K tomu sa dostanem neskôr. Žiarovka má zabudovaný WiFi modul, takže nepotrebuješ nič extra. Len lampu alebo luster so štandardným závitom E27.

Vytvárame inteligentnú domácnosť

Okrem žiarovky existuje relatívne dostupné ďalšie riešenia v podobe inteligentných elektrických zásuviek, okenných a dverných senzorov, meranie vlhkosti, teploty…

Všetko sú doplnky ktoré stačí len zapojiť, nakonfigurovať a používať. Nie je potrebná žiadna prerábka rozvodov ani prerábať byt. Takže z akéhokoľvek bytu vieš spraviť viac ako priemernú inteligentnú domácnosť.

Požiadavky

Vyberaj si tieto doplnky tak, aby obsahovali WiFi konektivitu a najlepšie aby disponovali podporou vyššie spomenutých asistentiek. Ideálny prípade je, keď obsahujú certifikáciu Apple HomeKit a podporu IFTTT o ktorej sme už písali v spojitosti s upozorňovaním na chybne nacenené letenky pomocou ktorej beží aj naša služba.

Zabudni už na hlúpe obyčajné zariadenia, cenový rozdiel nie je taký veľký.

Konfigurácia inteligentnej žiarovky

Aj keď nie si v IT technológiách zbehlý, zvládne to každý. Takú žiarovku máš nastavenú za pár minút. Vymeníš žiarovku a nainštaluješ aplikáciu.

Mi Home
Price: Free

Aplikácia ťa zrozumiteľne a ľahko prevedie celým nastavením pomocou animovaných obrazoviek. Ak chceš mať zaručenú 100% kompatibilitu so všetkými vychytávkami, treba si vybrať pred nastavovaním “Mainland China” server. Najnovšia verzia žiarovky Xiaomi Yeelight Led Bulb (Color), zatiaľ pracuje iba s týmto serverom.

Celé nastavenie je len o tom, aby sa žiarovka pripojila na tvoju domácu WiFi sieť. Následne môžeš žiarovku nazdieľať aj pre ostatných členov domácnosti.  Teraz už môžeš zabudnúť na klasický vypínač. A ak sa ti náhodou stane, že zo zvyku ešte vypneš svetlo vypínačom, uložené nastavenia sa ti nestratia.

Prispôsobujeme si žiarovku

Žiarovka je nakonfigurovaná a nazdieľaná s ostatnými členmi domácnosti. Teraz sa už môžeš hrať do sýtosti. Môžeš si nastaviť rôzne režimy, časovač alebo tzv. “Smart Scene”. Napr. pri západe slnka sa má automaticky znížiť intenzita osvetlenia pri konkrétnom farebnom spektre.

Zopár screenshotov z aplikácie

Daňou za nízku cenu žiarovky je, že aplikácia je trochu neprehľadná a ťažkopádne nastavovanie. Môžeš ešte použiť aplikáciu výrobcu Yeelight, ktorá to predáva v spolupráci s Xiaomi.

‎Yeelight
Price: Free
Yeelight
Price: Free

Mierne rozdiely sú tu. Oproti Mi Home jej niečo chýba, ale zas niečo pridáva. Najväčšie + vidíme nastaviť si v iOS jednotlivé pokyny v spolupráci Siri. Takto môžeš žiarovku ovládať pomocou hlasových povelov zadaných hlasovej asistentke Siri. Obe aplikácie môžeš používať, pretože majú spoločné Mi konto.

Zapínanie a vypínanie svetla pomocou Siri

Drahšia a jednoduchšia alternatíva

Podobné a niekoľkonásobné drahšie riešenie má aj značka Philips so svojou radou Hue. Okrem žiaroviek (farebná LED žiarovka stojí približne 60,- €) potrebuješ aj Philips Hue Bridge (ďalších 60,- €). Zato celá prevádzka a nastavenie je podstatne jednoduchšie.

Výhodou, aj nevýhodou je, že musí byť dostupné internetové pripojenie. Nevýhodou je, že niekto nemusí byť rád, keď jeho domácnosť je nastavená niekde na externých službách. Výhodou je, že môžeš si ovládať domácnosť odkiaľkoľvek na svete. Napríklad aj po ceste na dovolenku si skontrolovať či si všetko vypol.

Od oboch značiek je prisľúbená aj podpora Apple Homekit. Už nie je potrebný špeciálny hardware od Apple a tak rozvoju tejto platformy nič nebráni, iba software aktualizácia. Áno, už aj žiarovky a zásuvky je potrebné aktualizovať :).

Integrácia Xiaomi Yeelight do Apple Homekit

Nám sa nechcelo čakať, kedy bude k dispozícii aktualizácia a do ekosystému Apple sme si integrovali žiarovku sami. Potrebuješ k tomu nejaký server založený na Linuxe (napr. aj lacný Raspberry) a mať nainštalované Homebridge.

Prehľadná a jednoduchá aplikácia integrovaná priamo do operačného systému. Nevýhodou je, že keď chceš ovládať zariadenia mimo domova, musíš mať doma napr. Apple TV (minimálne 4. generácia), HomePod alebo iPad (minimálne iOS 10).

Takýto server máme, kde prevádzkujeme aj vlastný cloud na zálohovanie fotiek z našich ciest, tak sme si vyhradili približne dve hodinky času a celé to sprevádzkovali. Už teraz si objednávame inteligentné zásuvky do domácnosti. Okrem toho, že idú vypnúť a zapnúť na diaľku, tak ti dajú aj štatistiku spotreby.

Pár príkladov použitia

Nádherné na celom využití inteligentných prvkov je nastavenie automatizácie. Možno ťa v rýchlosti nič nenapadá, ale keď začneš rozmýšľať nad využitím, určite ťa pár riešení napadne. Pre inšpiráciu zopár našich riešení, kvôli ktorým budeme ešte dokupovať prvky do domácnosti.

Domácnosť vybavíme najbližšie inteligentými elektrickými zásuvkami značky Koogeek. Na AliExpress stojí 23,- €. Na našom trhu je minimálne o 10,- € drahšia.
  • Pri odchode posledného člena domácnosti, zhasne všade svetlo a vypne konkrétne zásuvky (eliminuješ napr. zabudnutú zapnutú žehličku)
  • Pri zazvonení budíka zapne svetlo v spálni na 10% intenzite a postupne ju bude zvyšovať
  • Ak ti niekto zazvoní od brány alebo pred bytom, zabliká žiarovka (aplikácia je schopná sa naučiť tvoj zvuk zvončeka)
  • Ak sa nachádzaš xy km od domova, zdvihne teplotu radiátora (nutný inteligentný termostat)
  • Keď vonku začne pršať a nenachádzaš sa doma, môžeš dostať notifikáciu o zabudnotom otvorenom okne (nutný okenný senzor)
  • Pravidelný reset zariadenia (nutná elektrická zásuvka)
  • Počas neprítomnosti môžeš emulovať svoju prítomnosť doma, napr. svietením, či prehrávaním hudby.

Tých senzorov je neúrekom. Je len na tebe ako ich využiješ. Aj v spojení s inteligentnou kamerou, či pohybovým čidlom sa dá toho vymyslieť.

Prečítaj si ďalšie články

1000 miest, ktoré musíte vidieť, kým zomriete

Na túto knihu sme sa veľmi tešili. Nakoniec z toho bol veľký fail. Ešteže sa dá kniha vrátiť. Však presvedč sa sám.

Ako prežiť dlhé cesty?

Dlhé cesty sú daň za to, vidieť niečo nové. Pre každého je dĺžka a čas stravený v dopravnom prostriedku individuálny. Niekto už po ½ hodine nevie čo so sebou a niekomu nevadí ani 5-6 hodinový presun. Mne je pomaly vždy málo akýkoľvek dlhý presun a niekedy po 10 hodinách si poviem, to som už na mieste?…

Fotokniha od Saal Digital

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Ako na online check-in u RyanAir?

Zakúpenie vysnívanej a najmä lacnej letenky je ten najjednoduchší krok. V druhom kroku, čo ešte treba urobiť, je check-in, čo môže byť pre niekoho nočnou morou. Najmä u nízko nákladových dopravcoch. Návod pre WizzAir sme už uverejnili. Druhý lacný dopravca je u nás RyanAir spolu s LaudaMotion.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram