Skip to content

Víza do Ruska zadarmo!

CK Knirsch 24. októbra 2019

Veľmi dobré správy! Teraz cesta do Ruska vyjde o niečo lacnejšie. Do určitých oblastí Ruskej federácie sa dá vycestovať bez potreby platenia za víza.

Od 1.10.2019 sa Petrohrad s Leningradskou oblasťou pripojil ku Kaliningradskej a k Ďalekému východu (ten bohužiaľ neplatí občanov EÚ) pre udeľovanie e-víz zadarmo. O tieto víza sa dá požiadať jednoducho online. Viď nižšie náš návod.

Aké sú obmedzenia?

O e-vízum do Ruska môže požiadať každý občan Slovenska a ďalších 52 vybraných krajín. O toto vízum je možné žiadať 4 až 20 dní pred plánovanou cestou s tím, že 4 dni by mali na schválenie stačiť. E-vízum potom platí 30 dní, počas ktorých môžeš Rusko navštíviť jeden krát na 8 kalendárnych dní. Ak priletíš o 23:00, tak už jeden deň si stratil. Neráta sa presne 192 hodín od vstupu, ale odo dňa vstupu. Ak by si chcel navštíviť obe oblasti, treba si zažiadať o dve e-víza. Pre každú oblasť zvlášť.

Do daných oblastí môžeš vstúpiť iba v určitých miestach. Nie je možné vstúpiť po železnici. V Rusku sa môžeš pohybovať iba po danej oblasti a neprekračovať hranice. E-víza nie je možné predĺžiť. Nie je nutné Ruskú oblasť opustiť rovnakým prechodom, ako si vstúpil, ale musí to byť jeden z nižšie uvedených. Ak disponuješ klasickými víza, nič z tu uvedeného neplatí.

LeteckyAutom
Saint Petersburg (Pulkovo)Ivangorod
Torfyanovka
Brusnitchnoe
Svetogorsk
PešiLoďou
IvangorodVysotsk
Big port of Saint Petersburg (Marine station section)
Passenger port Saint Petersburg

Leningradská oblasť

Kaliningradská oblasť

Lacno letecky do Petrohradu

Do Petrohradu lieta nízkonákladová spoločnosť WizzAir z Budapešti niekoľko krát do týždňa. Spiatočnú letenku vieš zakúpiť s členstvom WiZZ Discount Club už od nejakých 42,- €.

Aj keď si možno v živote nežiadal o víza, je to úplne jednoduché. Stačí ovládať trochu anglický jazyk, prípadne ak si staršieho dáta, možno ovládaš ruštinu a ich azbuku (potom treba odpovede písať v ruštine). A keď nie, stále je k dispozícii Google Translator.

O víza do Ruska sa žiada na stránke evisa.kdmid.ru. Vyberieš si z rolovacieho menu svoju štátnu príslušnosť a oblasť, ktorú sa chystáš navštíviť.

Prečítaj si celé podmienky a na záver musíš zaškrtnúť všetky tri políčka a kliknúť na “Fill out a new application form”

Dva krát vypíš emailovú adresu a zvol si heslo. Heslo budeš neskôr potrebovať pre kontrolu žiadosti k schváleným vízam. Nezabudni opísať bezpečnostný kód.

Zobrazí sa ti číslo tvojej žiadosti. Toto číslo si opíš, odfoť alebo vytlač.. Budeš ho potrebovať spolu s heslom pre kontrolu žiadosti k schváleným vízam.

Osobné údaje

Štátnu príslušnosť by si mal mať predvyplnenú, pretože si ju zadával v prvom kroku. Vypíš ostatné údaje (bez diakritiky). Pokiaľ si mal niekedy iné meno (napr. ženy pred vydajom), alebo nejaký pseudonym, zvoľ yes a vypíš požadované údaje.

Údaje o plánovanej ceste

Treba si zvoliť o aký účel cesty ide. Väčšinou to bude “Tourist”. Skontroluj si znova oblasť, ktorú chceš navštíviť spolu s dátumom plánovaného vstupu do Ruska. Teraz bude nutné vyplniť údaje o ubytovaní. Či to už bude hotel, alebo známy, treba zadať meno, adresu a telefónne číslo. Ak plánuješ byť na viacerých miestach, treba miesta pobytu zadať stlačením tlačídla “ADD”.

Posledná otázka sa týka, či si niekedy navštívil už v minulosti Rusko. Ak nie, je to jednoduché, ak áno, musíš zadať dátum svojej poslednej návštevy.

Cestovný dokument

Priprav si pas a opíš požadované údaje zo svojho pasu.

Kontakt a zamestnanie

V ďalšom kroku vypíš adresu svojho trvalého bydliska. Takisto musíš vypísať aj adresu školy či pracoviska. Pri zamestnaní je nutné zadať aj telefónne číslo.

Príbuzenstvo

Máš príbuzenstvo v Rusku. Väčšina odpovie nie. Tí, čo majú príbuzných v Rusku, musia vypísať ich kontaktné údaje.

Fotka

Ak nemáš svoju v digitálnej forme, tak si zober mobilný telefón a urob si selfie. Ideálne pred bielou stenou. Fotografiu následne nahráš do formulára. Ak nebude správna, algoritmus to rozpozná. Fotografia musí byť pred jednoliatym pozadím, ostrá, spredu a dostatočne ostrá. Kým nesplníš tieto podmienky, nepohneš sa ďalej.

Záverečný krok

Teraz dostaneš celkový súhrn údajov, čo si doteraz vyplnil. Dobre si to skontroluj, ak niečo nesedí, stále to môžeš upraviť.

Následne zaškrtni všetky štyri políčka o odošli formulár. To, že si ho úspešne odoslal, ťa stránka informuje. Následne pomocou čísla žiadosti a nadefinovaného hesla môžeš kontrolovať stav svojej žiadosti.

Príprava na cestu

Žiadosť by mala byť schválená do štyroch kalendárnych dní. Počkaj si na email s rozhodnutím. Ak ti schválili víza do Ruska, tak si ich ulož do telefónu. Pri vstupe do krajiny sa stačí preukázať týmto oznámením. My radíme si to len pre tú istotu aj vytlačiť. Môže sa ti stať, že sa ti vybije telefón, alebo narazíš na nejakého nevrlého úradnika.

Pokiaľ ti žiadosť z nejakého dôvodu nebola schválená, stále môžeš požiadať o klasické víza do Ruska.

Dúfame, že čoskoro pribudnú aj ďalšie oblasti a na dlhšie obdobie!

Prekvapenie na záver

Len pre tú zvedavosť, o pár dní sme si skontrolovali, či vôbec nám víza schválili na fiktívne údaje. A na veľké prekvapenie sme ich dostali. Môžeš sa presvedčiť sám!

Prečítaj si ďalšie články

RyanAir: Ako si kúpiť letenky

Stále nás fascinuje, aký je samotný nákup letenky jednoduchý. Je to tak jednoduché, ako nákup lístka na vlak cez Železničnú spoločnosť alebo na autobus.

Chybné nacenené letenky priamo na mobil

Občas sa vyskytnú letenky za šialené ceny a väčšinou sa jedná o chybu v systéme či ľudskú chybu. Takéto ponuky sa na internete neohrejú dlho a preto treba reagovať ihneď. Ale zas nedá sa na to čakať neustále a tak som hľadal systém ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať.

Flexibilné letenky s WizzAir

Chceš niekam letieť, ale nevieš kedy sa situácia s COVID-19 ukľudní? Kedy sa uvoľni možností bezpečnosti cestovania? Tieto otázky si hádam kladie každý. Letecká spoločnosť WizzAir ti ide v ústrety dnes a zajtra s ich službou WizzFlex. Škoda to nevyužiť, keď sú priaznivé ceny leteniek.

Ideme do Revolut karty. Sleduj s nami ako si ju zaobstaráme.

Veľmi nás oslovila Curve karta s ktorou na cestách môžeme ušetriť a aj zredukovať počet kariet v našej peňaženke. Populárna je aj karta Revolut, ktorá zas ponúka iné výhody. Rozhodli sme sa, že si ju zaobstaráme.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram