Spíme ako v bavlnke a nechce sa nám vôbec vyliezť z pelechov. Však denno denne máme nejaký presun spojený s návštevou nejakej zaujímavosti. Nakoniec sa vykopeme z postelí a domáci akonáhle nás zbadajú už nám ponúkajú kávu. Asi dosť zle vyzeráme. Ranná dávka kofeínu blahodárne pôsobí na náš organizmus a zanedlho už vyberáme oblečenie v stánkoch. Okrem toho, že naši ubytovatelia majú súkromný penzión, tak pred domom majú niekoľko stánkov so suvenírmi, oblečením a keramikou. V pohodlí skúšame niekoľko kúskov a nechávame si odkladať čo si zoberieme. A aj tak bolo a navyše nám dali aj zľavu. Za nocľah platíme 50,- € a ďalších 60,- € dávame za sukňu, košeľu a šaty plus za niekoľko káv a pív.

6. den Rumunsko
Pohľad z ulice na naše ubytovanie
6. den Rumunsko
A naše izby z dvora

I na raňajky nám vychádzajú v ústrety a do miestnych potravín s nami posielajú svoju 11 ročnú dcéru. Ešte si vychutnávame s raňajkami ďalšiu ponúknutú kávu a vyrážame na ďalšiu atrakciu soľnej oblasti na Medvedie jazero. Nie je to len o jednom jazere, ale sústave jazier, ktoré sú význačné tým, že sú slanšie ako moria a koncentráciou soli sa približujú k mŕtvemu moru. Tak to musíme otestovať či to aj tak nadnáša. Volíme radšej menšie jezierko pri medveďom jazere (platené) a ostávame prekvapení koncentráciou ľudí. Na brehu je doslova hlava na hlave a je trochu problém nájsť voľné miesto na zloženie vecí. Ale dobre robíme, pretože pri veľkom jazere je od 13:00 do 15:00 je zákaz kúpania z hygienických dôvodov, ale pri nami zvolenom jazere to neplatí. Voda je príjemná (26°C) a informácie naozaj neklamali. Voda nadnáša viac ako v klasickom mori, ale musíte vyvinúť trochu aktivity aby ste sa neponorili. Ale je to naozaj minimum aktivity. A tak i naši účastníci zájazdu ktorí majú nejakú fóbiu (musí vidieť na dno, nie ja taký dobrý plavec) sa prekonávajú a užívajú si vodu plnými dúškami. Koncentrácia soli je tu ozaj dosť vysoká a preto sa nachádzajú pri každom východe sprchy so sladkou vodou. Ak sa neosprchujete, už po pár minútach sa Vám na pokožke vykryštalizuje soľ.

6. den Rumunsko
K soľným jazerám zostupujeme netypickou cestou z lesa
6. den Rumunsko
Zvolili sme radšej menšie jazero kde je na pohľad menej ľudí
6. den Rumunsko
Ale nakoniec je to hlava na hlave….
6. den Rumunsko
Ale stále lepšie ako pri veľkom jazere

Okrem tohto dnešného cieľa máme ešte jeden plán, ale evidentne ho nestíhame. Ideme si radšej odškrtnúť zo zoznamu ďalšiu gastro pochúťku zo zoznamu tradičných jedál Rumunska. Papanasi je niečo ako naše šišky, ale konzistenciou hutnejšie, s citrónovým nádychom podávajúce s mascarpone (ale domáce) a ríbezľami. Toto jedlo sme zháňali niekoľko dní, ale tu ho badáme v ponuke miestnej reštaurácie a neváhame ani chvíľu a objednávame si ho ako hlavný chod obeda. Dobre robíme. Porcie, ktoré sú podávané v celom Rumunsku sú veľmi veľké a tak, či si na obed dáte len polievku (čorba) alebo hlavné jedlo bohato Vás to zasýti. Oba chody sa dajú ťažko zvládnuť.

6. den Rumunsko
Čorba Vás dostatočne zasýti dostatočne
6. den Rumunsko
Konečne vytúžené Papanasi

Jedným z ďalších cieľov naprieč Rumunskom je dedina Turda, ku ktorej sa dostávame už klasicky po miestnych okreskách po 3 hodinách. Navigácia nás samotnou dedinou prevedie všemožnými kľukatými uličkami. Veľmi mi to pripomína našu Banskú Štiavnicu v ktorej je to veľmi podobné – ani jedna ulica nie je rovná. Ubytovanie je také nemastné neslané. Zaplatíme objednanú sumu, dostaneme kľúče od izieb, inštrukcie a to je všetko. Jedná sa o klasický penzión. Trochu sa tu cítime ako votrelci, lebo ostatok ubytovaných sú Rumuni. Ideme sa radšej prejsť do okolia a nájsť nejakú reštauráciu pre naplnenie našich žalúdkov pred spaním.

6. den Rumunsko
Občas si vyberáme netradičné chodníky nech je o zábavu postarané
6. den Rumunsko
Soľná pláň so soľou na povrchu. Keď naprší vznikajú slané močariská. Zákonom chránené.
6. den Rumunsko
A hurá na večeru

Ako cieľ sme si vybrali neďaleké jazerá v chránenej prírodnej oblasti vzdialené približne 1km. V tejto oblasti sa nachádza aj vrcholný cieľ našej dovolenky – Salina Turda, tiež už nevyužívaná soľná baňa, ale podľa materiálov z internetu, opodstatne krajšia. Len posledný vstup bol o 18:00 hod a ten sme nestíhali. Radšej tam pôjdeme ráno medzi prvými. Samotné prostredie je tiež veľmi zaujímavé v chránenej prírodnej lokalite, len škoda že nerozumieme miestnym zákazom a príkazom. Doďaleka sa rozprestierajúce planiny, kombinované vyschnutými soľnými pláňami a močariskami. K chráneným jazerám sa vôbec nedostávame, lebo ostatnú oblasť doslova oplotili. Za to na kopci v diaľke objavujeme lokálnu nóbl reštauráciu, a podľa cien a luxusu asi aj najdrahšiu v okolí. Škoda že nie sú pripravení na zahraničných turistov. Jedálny a nápojový lístok nemajú ani v žiadnom svetovom jazyku, ani v maďarčine ale iba v rumunčine. Na základe podobnosti kľúčových slov si nakoniec niečo vyberáme a objednávame aj fľašu miestneho bieleho suchého vína. Jedlo i víno je vynikajúce a tak tu radi sedíme až do záverečnej a užívame si aj nočnú oblohu s mliečnou dráhou na ceste späť.

6. den Rumunsko
Najprv večera
6. den Rumunsko
A potom chlast. Netradične sme vymenili miestne pivo za miestne víno
6. den Rumunsko
I čašník nám zapózoval
6. den Rumunsko
A hlavne sme oslávili narodeniny

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...

CK Knirsch