Konečne dnes uvidíme hrad Draculu. Otvárajú už o 09.00 (v pondelok až o 12:00) a naše nastavené budíky nás prebúdzajú do ďalšieho slnečného dňa už o 08:00. Napriek skorému vstávaniu, vyrážame až o 10:00. Však ranná hygiena, pobaliť sa, dať si ranné kafé a pokecať si ešte s domácim zaberie určitý čas. Na radu domáceho parkujeme pri policajnej stanici, asi 500m od hradu. Takto je naše presúvadlo pod kontrolou a máme bezplatné parkovanie.

4. den Rumunsko
Interiér hradu Bran

Na samotný hrad je asi neustále rada na lístky. Čakáme na ne v rade asi 15 min, čo je ešte výhra, pretože pri opúšťani hradu bola fronta asi tak na hodinu až dve. Ak budete chcieť niekedy navštíviť tento hrad, odporúčam sa vybrať mimo hlavnú sezónu, aj keď neviem potvrdiť či bude množstvo návštevníkov menšie. Inak sa budete musieť obrniť trpezlivosťou pri prechádzaní hradu. Prúdiaci návštevníci tvoria súvislu živú reťaz či už pred hradom alebo v samotnom hrade. Hrad je navyše malý s úzkymi chodbami a nízkymi stropmi a pri pokladni nijako neregulujú množstvo návštevníkov naraz v hrade.

4. den Rumunsko
Izby sú vkusne zariadené a vo väčšine izieb ani zmienka o Draculovi

4. den Rumunsko
Čo je pozitívom, tak napriek spopularizovaniu spisovateľom Bram Stokerom, hrad nijako extra nepropaguje vo svojej expozícii postavu Draculy a zameriava sa na naozajstnú históriu. Iba v jednej miestnosti na najvyššom mieste celej prehliadky, je venované tejto osobe pár presklenených textov spolu s rodokmeňom. Ak si nedávate za cieľ navštíviť hrad Draculu, v Rumunsku je veľa krajších a rozsiahlejších hradov ako tento. Napr. v neďalekom Razov-e.

4. den Rumunsko
Stánky so suvenírmi nesmú chýbať pri takejto atrakcii

Opúšťame túto dedinu a navigácia nás vedie za ďalším cieľom. Tentoraz do rodiska Draculu, mesta Sighişoara. Cesta je vzdialená len 120km, ale vedie len po miestnych okresných cestách a presun nám trvá niečo cez 2 hodiny. Parkujeme tesne pod hradbami centra mesta a s 10 min. výšľapom sa ocitáme priamo na námestí. V poslednú chvíľu sa usádzame do miestnej kaviarne. Len čo vojdeme spustí sa prietrž mračien, že až na samotnom námestí je po členky vody. Čakáme na ustatie dažďa a v tom lejaku vypravujeme von jedného prieskumníka, či je ešte dnes otvorený orloj – dominanta mesta. Prieskumník sa vracia totálne premoknutý napriek tomu, že orloj je vzdialený len 150m a ani nám nenesie pozitívnu informáciu. Pre dnešok je zavreté. Otváracie hodiny sa tu totiž orientujú aj podľa aktuálneho počasia. Keď je hnusne, proste zavrú.

4. den Rumunsko
Orloj sme už nestihli. A ten žltý dom je rodisko Draculy

Po ustátí dažďa sa vypravujeme aspoň pozrieť miestnu školu spolu s kostolom, ktoré ležia na samotnom vrchole mesta. K nemu vedie 176 schodov, ktoré museli každý deň školáci absolvovať a vyzerá to tak, že aj dodnes to musia. Hore prichádzame zas neskoro, keď akurát v miestnom kostole skončil nejaký koncert. Aspoň máme časť plánu odškrtnutú a na zajtra nám ostáva návšteva samotného orloja a rodného domu Draculy.

4. den Rumunsko
176 schodov smerom do školy a na kopec nad mestom
4. den Rumunsko
I na pekné fotky bol čas, keďže kvôli dažďu všetci zmizli. Veľmi to pripomína farebné domy na ostrove Burano.

Ubytovanie v tomto okolí je tiež kapitola sama o sebe. V samotnom meste Sighişoara, bola väčšina miest už obsadená alebo dosť drahá. Preto pri objednávaní som zvolil prespanie v 30km vzdialenej dedine Balauseri v 3 hviezdičkovom hoteli Romantik. Toto je najlacnejšie ubytovanie počas celej cesty. Za štyri osoby (2x 2-posteľová izba) pýtajú len 32,-€! Dedina je na naše pomery polo