| | 8. augusta 2016

Tour de Romania 2016 (4.diel)

Konečne dnes uvidíme hrad Draculu. Otvárajú už o 09.00 (v pondelok až o 12:00) a naše nastavené budíky nás prebúdzajú do ďalšieho slnečného dňa už o 08:00. Napriek skorému vstávaniu, vyrážame až o 10:00. Však ranná hygiena, pobaliť sa, dať si ranné kafé a pokecať si ešte s domácim zaberie určitý čas. Na radu domáceho parkujeme pri policajnej stanici, asi 500m od hradu. Takto je naše presúvadlo pod kontrolou a máme bezplatné parkovanie.

4. den Rumunsko
Interiér hradu Bran

Na samotný hrad je asi neustále rada na lístky. Čakáme na ne v rade asi 15 min, čo je ešte výhra, pretože pri opúšťani hradu bola fronta asi tak na hodinu až dve. Ak budete chcieť niekedy navštíviť tento hrad, odporúčam sa vybrať mimo hlavnú sezónu, aj keď neviem potvrdiť či bude množstvo návštevníkov menšie. Inak sa budete musieť obrniť trpezlivosťou pri prechádzaní hradu. Prúdiaci návštevníci tvoria súvislu živú reťaz či už pred hradom alebo v samotnom hrade. Hrad je navyše malý s úzkymi chodbami a nízkymi stropmi a pri pokladni nijako neregulujú množstvo návštevníkov naraz v hrade.

4. den Rumunsko
Izby sú vkusne zariadené a vo väčšine izieb ani zmienka o Draculovi
4. den Rumunsko

Čo je pozitívom, tak napriek spopularizovaniu spisovateľom Bram Stokerom, hrad nijako extra nepropaguje vo svojej expozícii postavu Draculy a zameriava sa na naozajstnú históriu. Iba v jednej miestnosti na najvyššom mieste celej prehliadky, je venované tejto osobe pár presklenených textov spolu s rodokmeňom. Ak si nedávate za cieľ navštíviť hrad Draculu, v Rumunsku je veľa krajších a rozsiahlejších hradov ako tento. Napr. v neďalekom Razov-e.

4. den Rumunsko
Stánky so suvenírmi nesmú chýbať pri takejto atrakcii

Sighişoara: Rodisko Draculu

Opúšťame túto dedinu a navigácia nás vedie za ďalším cieľom. Tentoraz do rodiska Draculu, mesta Sighişoara. Cesta je vzdialená len 120km, ale vedie len po miestnych okresných cestách a presun nám trvá niečo cez 2 hodiny. Parkujeme tesne pod hradbami centra mesta a s 10 min. výšľapom sa ocitáme priamo na námestí. V poslednú chvíľu sa usádzame do miestnej kaviarne. Len čo vojdeme spustí sa prietrž mračien, že až na samotnom námestí je po členky vody. Čakáme na ustatie dažďa a v tom lejaku vypravujeme von jedného prieskumníka, či je ešte dnes otvorený orloj – dominanta mesta. Prieskumník sa vracia totálne premoknutý napriek tomu, že orloj je vzdialený len 150m a ani nám nenesie pozitívnu informáciu. Pre dnešok je zavreté. Otváracie hodiny sa tu totiž orientujú aj podľa aktuálneho počasia. Keď je hnusne, proste zavrú.

4. den Rumunsko
Orloj sme už nestihli. A ten žltý dom je rodisko Draculy

Po ustátí dažďa sa vypravujeme aspoň pozrieť miestnu školu spolu s kostolom, ktoré ležia na samotnom vrchole mesta. K nemu vedie 176 schodov, ktoré museli každý deň školáci absolvovať a vyzerá to tak, že aj dodnes to musia. Hore prichádzame zas neskoro, keď akurát v miestnom kostole skončil nejaký koncert. Aspoň máme časť plánu odškrtnutú a na zajtra nám ostáva návšteva samotného orloja a rodného domu Draculy.

4. den Rumunsko
176 schodov smerom do školy a na kopec nad mestom
4. den Rumunsko
I na pekné fotky bol čas, keďže kvôli dažďu všetci zmizli. Veľmi to pripomína farebné domy na ostrove Burano.

Ubytovanie v tomto okolí je tiež kapitola sama o sebe. V samotnom meste Sighişoara, bola väčšina miest už obsadená alebo dosť drahá. Preto pri objednávaní som zvolil prespanie v 30km vzdialenej dedine Balauseri v 3 hviezdičkovom hoteli Romantik. Toto je najlacnejšie ubytovanie počas celej cesty. Za štyri osoby (2x 2-posteľová izba) pýtajú len 32,-€! Dedina je na naše pomery polo cigánska, ale za to čistá a aj ľudia sú priateľskí. Pri vystúpení z auta ma okamžite zdraví nejaký vysmiaty vyobliekaný “olašský cigán” lámanou slovenčinou a hneď si so mnou podáva ruku. Veľa som mu nerozumel a ani som nepochopil či si myslel že patrím k nim. Tento rok sa opálenou pokožkou približujem už dosť k nim, ale vlasy špinavý blond nezapriem. Nevadí, potešilo!

Recepčná na hoteli, ktorá je hneď aj servírkou a barmankou v jednej osobe, so mnou nevie komunikovať a volám na pomoc manželku s maďarčinou. Krátke vyplnenie formuláru a odovzdáva nám kľúče od izieb. Izby útulne a čisté. Viac nám k šťastiu nechýba. Dokonca je celý hotel pokrytý kvalitným WiFi signálom (zosilňovače signálu na každom poschodí) a s rýchlosťou internetu 50/50MBs. To nás docela šokujú a to nevieme, že majú pre nás schované ďalšie esá.

4. den Rumunsko
Trojhviezdičkový hotel plný prekvapení

Tento hotel funguje nepretržite spolu s barom bez prestávky, jedine kuchyňu zatvárajú až o 23:00. My osobne si už pripadáme aj ako na gastro ceste s ochutnávkou miestnych tradičných pokrmov a preto náš zoznam dopĺňame o ochutnávanie kapustných listov: SARMALE. Ešte k tomu si objednávame ešte grilované bravčové mäso so zemiakmi a vyprážaný syr. Už i obyčajný vyprážaný syr prekvapuje, ten je domáci a žiaden kupovaný. To isté sa týka aj bravčového mäsa. Proste tieto suroviny spievajú a už samotnou vôňou prezrádzajú o sebe že sú z domáceho chovu. Kapustné listy sú božské! Okrem toho, že vo vnútri máte viac mäsa ako ryže, ktorej je poskromne, tak ešte mimo to na tanier priložili kusy údeného mäsa. K tomu ešte plný košík bieleho domáceho zemiakového chleba z neďalekej, tiež domácej pekárne. Za túto večeru, spolu ešte s niekoľkými pivami a kávou nechávame 87 Leu (necelých 20,- €).

4. den Rumunsko
SARMALE: jedno z národných jedál v Rumunsku

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Zatiaľ nehodnotené)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.