Asi sa nám spalo veľmi dobre. Prebúdzame sa až o 09:30. Rýchlo hádžeme rannú hygienu a kompletizáciu batožiny. Na raňajky sa znova vyberáme na schodisko na priečelie kaštieľa, keď po chvíli vybehne grófova manželka s otázkou či nechceme kávu. To sa nás ani nemusela pýtať, a s nadšením prikyvujeme. Pozýva nás do svojich súkromných priestoroch a s radosťou nám rozpráva o histórii kaštieľa či ich rodokmeni, ktorý majú zmapovaný až do roku 800. Predsa, je to grófska rodina, a tak asi s tvorbou rodokmeňu nebol veľký problém.

3. den Rumunsko
Castelul Gyulay Ferencz v plnej paráde
3. den Rumunsko
Ďalší z mnohých vchodov do kaštieľa
3. den Rumunsko
Ranné posedenie na schodoch kaštieľa

Rozpráva nám aj o problémoch s rekonštrukciou, ako im štát do všetkého kecá a vôbec neprispeje a nemajú možnosť získať ani dotácie z euro fondov. Celú opravu realizujú svojpomocne a len z vlastných zdrojov. Napriek tomu vyzerajú šťastní a spokojní. I my na chvíľu sme sa tak cítili a keď pôjdeme na budúce okolo určite sa tu zastavíme. Ak ich chcete podporiť, stačí si aj na jednu noc tu zarezervovať ubytovanie cez AirBnB. Radi Vás tu privítajú. My sme im tu navyše ešte nechali 10€ za výklad a prehliadku ostatných priestorov.

Viete že tu napríklad zastavoval známy vlak Orient Expres?

3. den Rumunsko
Dokonca mali aj svoje malé súkromné múzeum po predkoch
3. den Rumunsko
Ak sa pootvárali všetky dvere izieb, nebolo vidieť až na koniec

Zas sme sa tu nechtiac zdržali o čosi viac ako bolo plánované, keďže dnes nás čaká dlhší presun k hradu Bran (3¾ hodiny). Tento hrad je známy práve príbehom o grófovi Draculovi. Polovica cesty viedla ešte po diaľnici a od mesta Sibiu, posledných 120km už vedie okresnými cestami až do cieľa. Preto napriek relatívne krátkym vzdialenostiam Vám navigácia môže ukázať neuveriteľné časy príjazdu. Prestávku si dávame v meste Fagaras kvôli dominante ktorú už vidieť z diaľky. Aj tak je čas na nejaké osvieženie. Z dominanty mesta sa vykľul pravoslávny kostol so zlatými kupolami. Krásu ktorú je vidieť zvonka nájdete aj vo vnútri.

3. den Rumunsko
Začíname vídať konské povozy. Ale nebojte sa, na diaľnici ich nenájdete.
3. den Rumunsko
Catedrala Sfântul Ioan Botezătorul

3. den Rumunsko
3. den Rumunsko
Pred tým, ako zamierime do hlavného cieľa nášho tripu, radšej mierime najprv na naše ubytovanie. Rozhodli sme sa tak, lebo samotná dedina je doslova preplnená turistami a parkujúcimi autami. Z ubytovne to máme na skok k hradu, približne 1 1/2km. Samotný domáci je svojská osôbka a snaží sa Vám splniť všetko čo si želáte, samozrejme ak nemáte prehnané požiadavky. Potvrdzuje nám aj nízku sumu za dve izby pre štyri osoby, ktorá bola 37.50,- €/noc. Táto cena je dokonca o niečo nižšia, ako on sám ponúka. Dostávame izby na úplne vrchnom poschodí s nádherným výhľadom na okolitú krajinu. Aj jeho angličtina je veľmi zrozumiteľná. Človek, ktorý ovláda iba veľmi úplný základ, ho pochopí a dorozumie sa s ním. Vysvetľuje nám, dokonca aj s názornou ukážkou, že hrad Bran, zatvára svoje brány o 18:00 a keď to chceme stihnúť, mali by sme okamžite vyraziť.

3. den Rumunsko
Jedno z našich extra lacných ubytovaní
3. den Rumunsko
Napriek cenene, ubytovanie bolo na úrovni
3. den Rumunsko
A výhľad tiež stál za to…

Za každú cenu, nemusíme hneď vidieť hrad a preto riešime peší presun do mesta Bran na večeru a poobzerať si dedinu. Naschvál to pomenovávam dedinou, lebo za mesto sa to určite nedá považovať. Jedna hlavná cesta, s pár bočnými uličkami, jeden malý park a samozrejme hrad. Nič viac tu nenájdete! Pri takejto atrakcii ako je hrad Draculu nájdete množstvo reštaurácii a stánkov so suvenírmi. Napriek tomu, že ako je spopularizovaný tento hrad, samotné ceny v reštauráciách nie sú prehnané a sú prijateľné. Dávame čorbu, mix tanier s klobásou, slaninou a syrmi ktoré zapíjame zas miestnym pivom Ciuc. Po preskúmaní ešte posledných otvorených obchodíkoch sa poberáme naspäť na nocľah.

Páčil sa ti článok?

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (Ešte nikto neohodnotil, buď prvý)
Počítam...

CK Knirsch