| | | 5. augusta 2016

Tour de Romania 2016 (1.diel)

Čo s naplánovanou dovolenkou, keď vám zlyhá pôvodný plán, kvôli nepredvídateľnej situácii? No čo asi? Improvizovať. Prvým plánom bolo navštíviť Benátky a užiť si okolité ostrovy, lenže predstava neskutočného davu turistov, predpovede o extrémnych horúčavach a neochota komunikácie zo strany ubytovateľa nás vrhli opačným smerom. To čo zaznelo, ako šialený nápad: “Poďme pozrieť uja Draculu!”, sa stretlo nakoniec s pozitívnym súhlasom.

Veľa ľuďom sa pri vyslovení krajiny Rumunsko vyroja v predstavách slová: cigáni, chudoba, mafia, zlé cesty ale nič pozitívne. Osobne ani ja som si toho veľa nevedel vybaviť, ale viem, že o tejto krajine sa ani v správach veľmi nerozpráva a tak tu môže byť situácia celkom kľudná na rozdiel od Turecka. O to viac som bol prekvapený, keď som začal plánovať našu cestu krížom cez Rumunsko s hlavným cieľom navštíviť hrad Bran.

Po ceste nás prepadol lejak s minimálnou viditeľnosťou

Keď začnete vyhľadávať informácie o Rumunsku, nebudete sa stíhať čudovať čo všetko je tu videnia hodné. Po chvíli som začal zisťovať, že naplánovaná 10 dňová dovolenka bude aj málo. Vedeli ste, že tu majú ešte krajší Stonehenge ako v Anglicku? Alebo že majú vlastné mŕtvé more (vlastné jazero), ktoré je tak slané, že tiež máte problém sa v ňom utopiť? Takto by som mohol pokračovať ešte hodnú chvíľu o bahenných sopkách či nádherných dych berúcich podzemných priestoroch.

Stačil prechod cez most a boli sme v centre mesta

Prvá zástavka: Szeged

Cesta je naplánovaná a v utorok 26.7.2016 doobeda vyrážame na náš trip. Neťaháme hneď rovnú cestu do Rumunska, ale mierime na juh Maďarska blízko hraníc s Rumunskom a Srbskom do 4. najväčšieho mesta krajiny: Szegédu (u nás v preklade Segedín). 3 a pol hodinová cesta ubieha veľmi rýchlo, keďže diaľnica naprieč Maďarskom vedie až do nášho cieľa. Približne 100 km pred cieľom prichádza spolu s letnou búrkou, premenenou na totálnu prietrž mračien s viditeľnosťou cca na 50m, aj pokles teploty o viac ako 10ºC. S týmto počasím parkujeme v našom objednanom kempe.

Naše ubytovanie
Pri kempe narazíte aj na pozostatky 80. rokov

Kemp takmer v centre mesta

Na to že je to kemp, má vynikajúcu polohu a dovolím si tvrdiť, že aj vybavenie. Totiž okrem kempu, je to pre miestnych aj kúpalisko postavené niekedy v 80. rokoch minulého storočia. Našťastie nezaspali dobu a všetky priestory sú zrekonštruované. Počas našej prítomnosti, dva z troch bazénov boli napustené, jeden dokonca termálnou vodou. My, ako ubytovaní hostia môžeme tieto bazény využívať bezplatne.

Zatiaľ ich nemienim využiť a radšej po občerstvení domácimi langošmi v miestnom bufete vyrážame do mesta, ktoré je doslova naskok od kempu. Stačí prejsť cez most vedúci cez rieku Tisza a sme v historickom centre mesta. Čakali sme hocičo, ale na takto zachovalé mesto sme ešte nenarazili.

Fogadalmi Templom

Nádherné mestské múzeum s aktuálnou výstavou o Pompejách je doslova majestátne, našim cieľom je však iná pamiatka, ktorá je miestnou dominantou a to kostol, ktorého veže vidíte už z diaľky. Len čo vojdete dnu neviete kam sa pozrieť skôr a aj ústa zabudnete zavrieť. Vitrážne okná kam sa len pozriete doplnené o nástenné do detailov prepracované maľby. Tento kostol musí každý absolvovať, kto navštívi toto mesto. Škoda len, že námestie pred kostolom zabralo práve postavené pódium s tribúnou pre akési slávnosti. Podľa fotiek je majestátne a v trochu zmenšenej miere veľmi pripomína námestie svätého Marca v Benátkach.

Nádherný kostol zvonka a ešte krajší zvnútra
Kríž zavesený uprostred kostola a dramaticky nasvietený

Mesto tak na jeden až dva dni

Presúvame sa ďalej, pozrieť čo ešte nám vie toto mesto ponúknuť. Nachádzame informačnú mapu s popismi v piatich jazykoch a prehliadka mesta sa môže začať. Mesto na mape vyzerá rozľahlé ale v skutočnosti sa dá prejsť vychádzkovým tempom za dve hodiny. Čo je pozoruhodné na tomto meste, že chodcov je tu podstatne menej ako cyklistov, napriek tomu, že verejnú dopravu tu majú prepracovanú. Tie vzdialenosti síce nie sú veľké a tak mestská doprava je zbytočná a na peší presun je to trochu ďalej.

Kaviareň CIRMI
Príjemné posedenie v príjemnom prostredí

Nečakanou zástavkou bola kaviareň CIRMI, ktorá nás upútala svojim dizajnom. Vbiehame teda do vnútra, no nikde nikoho. Dokonca ani za vysvieteným barom. Chvíľu posedávame, obzeráme si všetky zákutia a fotíme sa. Už sme takmer na odchode a od niekadiaľ sa rúti “čašník” (z ktorého sa vykľul majiteľ). Ahááá, oni majú ešte aj terasu, kam nás láka, ale tá nie je taká nádherná ako vnútorné priestory, v ktorých zotrváme.

Na prekvapenie majiteľ občas svoju maďarčinu zamení za slovenské slovíčka. Dozvedáme sa od neho, že istý čas pôsobil aj na Slovensku. Presszó podávajú klasické maďarské v malých vydaniach sklenných pohárikov ako poznáme zo škôlky. Po káve sa poberáme ďalej na ďalšiu pamiatku.

Víztorony

Tou má byť vodná historická cisterna, ktorá pojme až 1000m³. Je situovaná až na druhom konci historického centra, ale oplatí sa. Po ceste narazíte na kopec zaujímavých stavieb v podobe protestantského kostola či historických kúpeľov (ponúkajú aj nočné kúpanie od 21:00 do 00:00 za polovičnú sumu)alebo malej oázy s minerálnym termálnym prameňom.

Jednoducho Szeged
Vodná historická veža
Miestne múzeum. Ďaľšia dominanta Szegedu

Segedínsky guláš nemá nič spoločné so Szeged-om

Väčšina si pri slovenskom preklade Szegedu, teda Segedín, určite predstaví segedínsky guláš, ale málo z nás vie, že tu sa vyrábajú klobásy a salámy značky Pick. Saláma a paprika tu majú nielen svoje miesto, ale aj svoje múzeum! Ako mäsožravci sme si to nemôžeme nechať ujsť, ale žiaľ už je pokročilá hodina a múzeum je už zatvorené a to aj blízka podniková predajňa. A tak slintáme na sucho a radšej otáčame náš smer späť ku kempu. Míňame vznášajúcu sa sochu symbol rieky Tisza a uprostred parku dokonca aj cisárovnu Sisi.

Segedínsky guláš sa nám nepodarilo zohnať no náhrada zaň v podobe klasického gulášu a halászlé naše chuťové bunky plne uspokojuje. Na čo sa nám podarilo počas potuliek ešte naraziť bola výstava karikatúrnych kresieb a zbierku súkromných pohľadníc s tématikou mesta Szeged. Do kempu prichádzame až v neskorú nočnú hodinu s prejdenými 12km a líhame do našich postelí. Zajtra už budeme v Rumunsku.

Guláš podávaný v Szegede alias v Segedíne
I na staré telefónne búdky môžete naraziť. Dokonca funkčné.

Zaujal ťa článok? Ohodnoť nás, prosím!

Strata časuUšlo toPrečítal somVýborne!Super! Ešte ďalší prosím. (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Pomôž nám a zdieľaj článok

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.