Skip to content

Zorats Karer

V blízkosti dediny Sisian v Arménsku stojí kruh neolitických kameňov, veľmi zvetraný podnebím i vekom. Niektoré kamene majú kruhovú dieru, cez ktorú môžeš pozorovať oblohu a hviezdy.

Zorats Kerer, tiež nazývaný Karahunj alebo Carahunge, pozostáva z 223 kameňov usporiadaných do kruhu lemovaného severnými a južnými ramenami. Turisti ho označujú aj ako “Arménsky Stonehenge”. Čadičové (andezit) kamene sú datované do stredu doby bronzovej alebo pravdepodobnejšie do doby železnej. Aj keď ich účel ostáva zatiaľ neznámy, niekoľko astronómov predpokladá, že miesto je starobylým astronomickým observatóriom kvôli kruhovým otvorom, ktoré sa vyvŕtali do niekoľkých stojacich kameňov.

Je až nepredstaviteľné, že práve pred viac ako 7500 rokmi tu v observatóriu Zorats Kerer ľudia už pozorovali Slnko, Mesiac a hviezdy: striedanie ročných období, časy východu či západu. Keďže je starší o takmer o 3000 rokov ako Stonehenge, považuje sa za jedno najstarších objavených observatórií na svete.

Alternatívna teória hovorí, že kamene sú zvyšky múrov starovekého arménskeho mesta. Čokoľvek je pravda, tieto kamene odolávajúce drsnému počasiu a času, stále stoja záhadne naďalej na planine. Určite stoja za výlet.

V arménštine ešte názov Carahunge (Zirats karer) sa dá preložiť aj ako “zvuk kameňov” (cara znamená kameň a hunge znamená zvuk). Keď už tu budeš a bude viať vietor, skús sa započúvať do zvuku, ktorý výdavajú kamene.

Qarahunj road, Sisian, Armenia
39.5518878303,46.0286
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 629.815 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km