Skip to content

Zátoka mŕtveho koňa

Pri prechádzka po zátoke Dead Horse Bay budeš šliapať po rozbitých porcelánových panenkách, fľašiach od limonády z 50. rokov minulého storočia a kostiach koní z 19. storočia.

Odpadky v piesku rozprávajú príbeh dejín zátoky. Bývala súčasť ostrova Barren Island si nepeknú prezývku získala v polovici 19. storočia, kedy tu bolo postavených hneď niekoľko kafilérií. Kone, ktoré už nemohli ťahať mestské povozy, sem boli prevezené a spracovaní na lepidlo a hnojivo. Ich vyvarené rozsekané kosti nemali žiadne využitie a tak boli vyhadzované do vody. Vzduchom sa niesol príšerný zápach.

Po rozšírení automobilovej dopravy sa konské povozy prestali využívať a kafilérie tak už nebolo treba. Na konci 20. rokov 20. storočia boli pozavierané a mesto na miesto nechalo navoziť piesok, odpad a naplaveniny, aby Barren Island odrezalo od pevniny. Miesto fungovalo ako verejná skládka až do roku 1953, kedy bola zasypaná. Po 60 rokoch erózie sa ale už odpadky znovu dostavajú na povrch a vyčnievajú z piesku.

Najväčšie množstvo odpadu tu tvoria sklenené fľaše, preto sa miestu tiež prezýva Bottle Beach (“pláž fľaší”). Objavíš tu však i sedlá, konské zuby, kozmetické kufríky a rozbité hračky, a to všetko z doby pred rokom 1953, čo z pláže robí portál do minulosti.

Zdroje

Dead Horse Bay, Brooklyn, NY 11234, USA
40.5880161371,-73.8999741
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.204 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km