Skip to content

Zabudnuté podzemné svety: Supravodivý superurýchľovač

V deväťdesiatich rokoch minulého storočia začala výstavba skutočne úžasného výskumného laboratória. Podľa plánov mal byť vytvorený kruhový tunel o priemere cez 87km. Vedci by ním posielali prúdy malinkých častíc, ktoré by do seba narážali, a vznikalo by tak neuveriteľné množstvo energie. Takéto experimenty by im pomohli odhaliť tie najdrobnejšie stavebné bloky vesmíru. Bohužiaľ sa však počas hĺbenia tunelu ukázalo, že výdaje na stavbu budú omnoho vyššie, ako bolo pôvodne plánované. Americká vláda sa preto rozhodla projekt predčasne ukončiť vo chvíli, kedy bol vykopaný tunel o dĺžke len 23km.

Je to skutočne škoda, pretože vedcom pracujúcim vo Veľkom hadrónovom urýchľovači vo Francúzsku sa podarili uskutočniť fascinujúce objavy. Ale čo teraz s 23 kilometrami opusteného podzemného tunela? Napr. v ňom vytvoriť úžasný park pre skateboarding. Ľudia pre neho navrhovali najrôznejšie využitia, vrátane úschovne dát alebo farmy na šampiňóny. Dnes tunel vlastni istá chemická spoločnosť. Jeho zamestnanci v tuneli na skateboardoch ale najskôr nejazdia… možno.

Zdroje

  • The Atlas Obscura Explorer’s Guide for the World’s Most Adventurous Kid, 2018, ISBN: 9781523503544
  • https://www.wikipedia.org/

223 Hoyt Rd, Waxahachie, TX 75167, USA

32.3646454, -96.9437266

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Zabudnuté podzemné svety: Supravodivý superurýchľovač V deväťdesiatich rokoch minulého storočia začala výstavba skutočne úžasného výskumného laboratória. Podľa plánov mal byť vytvorený kruhový tunel o priemere cez 87km. Vedci by ním…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/zabudnute-podzemne-svety-supravodivy-superurychlovac/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-96.9437266,32.3646454
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Zabudnuté podzemné svety: Supravodivý superurýchľovač? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.