Skip to content

Yamamotov bombardér

Hlboko v džungli severne od mesta Buin leží vrak veľmi dôležitého japonského bombardéru z druhej svetovej vojny. Ráno 18. apríla 1943 vzlietlo toto lietadlo z Rabaulu v Papui-Novej Guinei. Na palube bol admirál Isoroku Yamamoto, vrchný veliteľ Spojeného loďstva a organizátor útoku na Pearl Harbor. Yamamoto mieril do Južného Pacifiku zdvihnúť morálku japonských vojakov, ktorú tu utŕžili niekoľko porážiek.

Jamamoto však netušil, že sa USA podarilo dešifrovať správu o jeho lete. Američania sa chopili príležitosti a lietadlo zostrelili.

Operácia Vengeance bola veľmi trúfala. Zo Šalamúnových ostrovov vyrazilo 18 amerických lietadiel smerom k bombardéru vzdialeného stovky kilometrov. Vzdialenosť bola tak veľká, že lietadlá museli byť vybavené náhradnými barelmi s palivom. Nad ostrovom Bougainville zbadali Američania Yamamotov bombardér, zauútočili a zhodili admirálove lietadlo do džungle.

Záchranná výprava, ktorá sa pre Yamamota vydala hneď nasledujúci deň, nahlásila, že admirála našli mŕtveho pri strome, kam bol vymrštený z padajúceho lietadla. Yamamoto údajne v okamžiku smrti zvieral rukoväť svojho meča a tento detail mu pomohol zachovať si v očiach Japoncov úctu.

Presná poloha zostreleného vraku.

Zdroje

Bougainville Island, Papua New Guinea

-6.3753919, 155.3807101

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Yamamotov bombardér Hlboko v džungli severne od mesta Buin leží vrak veľmi dôležitého japonského bombardéru z druhej svetovej vojny. Ráno 18. apríla 1943 vzlietlo toto lietadlo z…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/yamamotov-bombarder/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

155.3807101,-6.3753919
</Document> </kml>
KML súbor

Papua-Nová Guinea - Krátke info

Papua New Guinea
Miestny názov: Papua New Guinea
Hlavné mesto: Port Moresby
Úradné jazyky: nová melanézčina, angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 16. septembra 1975
Rozloha: 462840 km²
Mena: kina (1 kina = 100 toea)
Kód meny: PGK
Medzinárodný kód krajiny: PNG/PG
Internetová doména: .pg
Predvoľba telefónneho čísla: +675

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Yamamotov bombardér? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.