Skip to content

Yamamotov bombardér

Hlboko v džungli severne od mesta Buin leží vrak veľmi dôležitého japonského bombardéru z druhej svetovej vojny. Ráno 18. apríla 1943 vzlietlo toto lietadlo z Rabaulu v Papui-Novej Guinei. Na palube bol admirál Isoroku Yamamoto, vrchný veliteľ Spojeného loďstva a organizátor útoku na Pearl Harbor. Yamamoto mieril do Južného Pacifiku zdvihnúť morálku japonských vojakov, ktorú tu utŕžili niekoľko porážiek.

Jamamoto však netušil, že sa USA podarilo dešifrovať správu o jeho lete. Američania sa chopili príležitosti a lietadlo zostrelili.

Operácia Vengeance bola veľmi trúfala. Zo Šalamúnových ostrovov vyrazilo 18 amerických lietadiel smerom k bombardéru vzdialeného stovky kilometrov. Vzdialenosť bola tak veľká, že lietadlá museli byť vybavené náhradnými barelmi s palivom. Nad ostrovom Bougainville zbadali Američania Yamamotov bombardér, zauútočili a zhodili admirálove lietadlo do džungle.

Záchranná výprava, ktorá sa pre Yamamota vydala hneď nasledujúci deň, nahlásila, že admirála našli mŕtveho pri strome, kam bol vymrštený z padajúceho lietadla. Yamamoto údajne v okamžiku smrti zvieral rukoväť svojho meča a tento detail mu pomohol zachovať si v očiach Japoncov úctu.

Presná poloha zostreleného vraku.

Zdroje

Bougainville Island, Papua New Guinea
-6.3753919,155.3807101
Stiahni si KML súbor
Papua-Nová Guinea - Krátke info

Papua New Guinea
Miestny názov: Papua New Guinea
Hlavné mesto: Port Moresby
Úradné jazyky: nová melanézčina, angličtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 16. septembra 1975
Rozloha: 462840 km²
Mena: kina (1 kina = 100 toea)
Kód meny: PGK
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.209 PGK
Medzinárodný kód krajiny: PNG/PG
Internetová doména: .pg
Predvoľba telefónneho čísla: +675