Skip to content

Vrak lode MV Plassey

Dbes už je z kostry parnej lodi MV Plassey skôr hromada hrdzi ako kovu. Loď totiž sedí na kamennej pláži na ostrove Inisheer už viac ako 50 rokov.

Parník prevážajúci cez Atlantský oceán vlnu, farebné sklo a whisky sa 8. marca 1960 skoro ráno dostal do strašnej búrky. Silný vietor ho niesol smerom k ostrovu Inisheer, u ktorého brehu sa do trupu lode prerazila diera a voda zaplavila strojovňu.

Pomocou záchrannej kladky podobnej lanovému sklzu sa ostrovanom podarilo zachrániť všetkých 11 členov posádky z ľadovej vody. Jej členovia sa ešte ani nestačili zahriať pohárikom whisky a už sa prihnala ďalšia búrka, ktorá loď vyplavila až na pláž. Miestny si rozobrali jej náklad i drevené časti paluby.

Dnes je tento hrdzavý vrak plný dier v kontraste so šedým kamením, zelenou trávou a modrou oblohou okolo podivne krásny.

Vrak sa nachádza na východnom pobreží ostrova Inisheer, južne od Killagoola. Trajekty sem z pevniny jazdia z mesta Doolin.

Zdroje

Inisheer, Co. Galway, Ireland

53.0558199, -9.5037655

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Vrak lode MV Plassey Dbes už je z kostry parnej lodi MV Plassey skôr hromada hrdzi ako kovu. Loď totiž sedí na kamennej pláži na ostrove Inisheer už viac…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/vrak-lode-mv-plassey/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-9.5037655,53.0558199
</Document> </kml>
KML súbor

Írsko - Krátke info

Ireland
Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Vrak lode MV Plassey? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.