Skip to content

Vež lebiek

Vež je smutnou pripomienkou čegarskej bitky, ktorá sa odohrala v roku 1809 a bola zlomovým bodom prvého srbského povstania proti tureckej nadvláde. V zúfalstve z istej porážky začal vodca povstalcov Stefan Sinđelić strieľať do barelov so strelným prachom, čím síce zdevastoval vlastné rady, ale zároveň aj armádu nepriateľov, ktorá zaplavila ich zákopy.

Turecký veliteľ Hurshid Pasha po bitke v rozčúlení rozkázal, aby boli od tiel vzbúrencov oddelené hlavy. Z tých bola olúpaná koža, vyplnená senom a poslaná do Istanbulu ako dôkaz tureckého víťazstva. Z 952 lebiek, ktoré na mieste zostali, postavili Turci 4,6 metrov vysokú vež pri vstupe do mesta. Sinđelićova lebka bola na jej vrchole. Táto desivá stavba udelila národnej hrdosti Srbov veľkú ranu, ale v odpore voči Osmanskej ríši ich nezastavila. V roku 1815 Srbi znovu povstali a tentokrát sa im podarilo vydobyť si nezávislosť trvajúcu do roku 1830.

Vež lebiek nájdeš v tejto kaplnke vo vzdialenejšom centre mesta Niš v Srbsku

Rodiny obetí si z veže začali odvážať lebky svojich blízkych, aby ich mohli riadne pochovať. Dodnes ich tu preto zostalo len 58. Lebky sú obklopené jamkami, z ktorých každá predstavuje jednu obeť. V roku 1892 bola okolo veže postavená kaplnka, aby ju ochránila pred vplyvom živlov.

Vež lebiek môžeš vidieť aj ty

Z Bratislavy lieta pravidelne RyanAir práve do Niš v Srbsku. Letenky do tohto mesta patria k tým najlacnejším. Za necelých 20,- € si kúpiš spiatočnú letenku a luxusne sa ubytuješ do 10,- € / osoba / noc. My sme do tohto srbského mesta zavítali už v roku 2016.

Zdroje

Ćele Kula, Niš, Serbia
43.3191207905,21.920661
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Srbsko - Krátke info

Србија
Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 118.986 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km