Skip to content

Veselý cintorín

Cimitirul Vesel alebo “Veselý cintorín” je miestom posledného odpočinku asi 600 osôb, kde na ich hroboch sú kríže s farebným vyobrazením ich životných príbehov, veselých zážitkov a posledných chvíľ.

Nakreslené veselými farbami sú tu životy takmer všetkých osôb, ktorí zomreli v meste Săpânța. Na krížoch sú vyobrazení vojaci, ktorých stína kat, či muž, ktorého zráža autobus. Epigrafy sú prekvapivo úprimne a často i vtipné, napríklad: “Snažte sa ju nerušiť, lebo sa vráti domov a ukusne mi hlavu.”

Cimitirul Vesel

Unikátny štýl cintorína vytvoril Stan Ioan Pătraș, ktorý začal vo veku 14 rokov zdobiť náhrobky. V roku 1935 už Pătraș vymýšľal o nebožtíkoch chytré a ironické básničky v miestnom dialekte a zároveň na krížoch zvečňoval, ako zomreli.

Pătraș zomrel v roku 1977, predtým si však sám vytvoril svoj kríž a svoj dom i remeslo prenechal najtalentovanejšiemu učeníkovi Dimitrovi Popovi.

Vlastný hrob autora

Veselý cintorín pokračuje

Od tej doby pokračuje Pop v tradícii a z Pătraș-ovho domu urobil múzeum Veselého cintorína s dielňou. I cez tragikomickú náturu mnohých pomníkov Pop tvrdí, že si na jeho prácu ešte nikto nesťažoval.

Hovorí: “Ide o skutočný ľudský život. Pokiaľ sa ten človek rád napil, tak to poviem, pokiaľ rád pracoval, tak to tiež poviem…. Na malomeste sa nič neutají. Rodiny si prajú zachytenie skutočného života svojich milovaných.”

Zdroje

Săpânța 437305, Romania
47.9728064803,23.6949478
Stiahni si KML súbor
Rumunsko - Krátke info

România
Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.924 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km