Skip to content

Veľká modrá diera

U pobrežia Belize leží atol Lighthouse Reef v ktorého strede sa nachádza Veľká modrá diera (Great Blue Hole), závrt v skale pod vodou. Veľká modrá diera je podľa svojho názvu skutočne veľká, priemer má 300 metrov a hĺbku 124 metrov. Je to dokonalý tmavo modrý kruh obklopený blankytnou vodou a korálovými útesmi.

Výskumníci v závrte zistili, že sa Veľká modrá diera začala tvoriť pred 150 000 rokmi ako obyčajná jaskyňa. V tej dobe bola hladina morí omnoho nižšia, až keď začalo vody pribúdať, bol jaskynný systém zatopený a nakoniec sa jeho steny prepadli, čím vznikla veľká priepasť pod hladinou mora.

Potápači s dobrým zrakom si všimnú, že niektoré stalaktity v závrte sú v pozícii 5 stupňov, čo je dôkaz geologického posunu, ktorý sa počas tisícov rokov uskutočnil.

Zdroje

Belize City, Belize

17.3160476, -87.5351438

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Veľká modrá diera U pobrežia Belize leží atol Lighthouse Reef v ktorého strede sa nachádza Veľká modrá diera (Great Blue Hole), závrt v skale pod vodou. Veľká modrá…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/velka-modra-diera/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-87.5351438,17.3160476
</Document> </kml>
KML súbor

Belize - Krátke info

Belize
Miestny názov: Belize
Hlavné mesto: Belmopan
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Dátum vzniku: 21. septembra 1981
Rozloha: 22966 km²
Mena: belizejský dolár
Kód meny: BZD
Medzinárodný kód krajiny: BZ
Internetová doména: .bz
Predvoľba telefónneho čísla: +501

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Veľká modrá diera? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.