Skip to content

Veľká mešita v Djenné

V roku 2014 boli zničené steny Veľkej mešity v Djenné, ktorá je na zozname UNESCO, a miestny obyvatelia sa ju vydali opraviť. Celá situácia však nevyvolala žiadne obavy, nastáva totiž každoročne.

Rovnako ako stovky ďalších budov Djenné je aj Veľká mešita postavená z blata. Svätostánok bol dokončený v roku 1907, jeho architektonický štýl však siaha až do 14. storočia. Budovy sú postavené z nepálených tehiel, ktoré tvoria blato zmiešané so slamou, sformované do tvaru kvádrov a vysušené na slnku. Tehly sa položia na seba a sú pokryté ďalšou vrstvou blata, čo budovám zaistí hladký povrch a lepšiu stabilitu.

Napriek tomu sú budovy silné a veľké (do Veľkej mešity sa zmestí až 3000 veriacich), sú málo odolné. Dážď, vlhkosť a zmeny teplôt spôsobujú praskliny a drolenie steny. Obyvatelia Djenné sa tak často stretávajú a starajú sa o to, aby sa im mešita nerozpadla.

Zdroje

Djenne, Mali

13.905169, -4.5554155

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Veľká mešita v Djenné V roku 2014 boli zničené steny Veľkej mešity v Djenné, ktorá je na zozname UNESCO, a miestny obyvatelia sa ju vydali opraviť. Celá situácia však…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/velka-mesita-v-djenne/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-4.5554155,13.905169
</Document> </kml>
KML súbor

Mali - Krátke info

Mali
Miestny názov: Mali
Hlavné mesto: Bamako
Úradné jazyky: francúzština, bambarčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. september 1960
Rozloha: 1240192 km²
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Medzinárodný kód krajiny: MLI/ML
Internetová doména: .ml
Predvoľba telefónneho čísla: +223

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Veľká mešita v Djenné? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.