Skip to content

Poľnohospodárske múzeum

V Budapeštianskom mestskom parku sa medzi jazierkami v tieni stromov nachádza Vajdahunyadský hrad. Nad stromami vykukuje vrchol veže a kupola vyzdobená tancujúcimi postavami. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa jedná o barokovú stavbu.

Keď bol hrad v roku 1896 dokončený, bol vyrobený z lepenky. Jednalo sa totiž o exponát k príležitosti osláv milénia. Budova bola natoľko populárna, že sa mesto rozhodlo postaviť jeho skutočnú verziu. Stavba bola dokončená v roku 1908 a stala sa domovom Poľnohospodárskeho múzea. Keď vyjdeš po prudkých kamenných schodoch, objaví sa pred tebou prekvapivá zbierka.

V hornom poschodí sa nachádza “Lovecký salónik” s krásnymi klenutými stropmi a vitrážovými oknami. Na stenách visia rady parohov, rohov, kopýt, hláv, vypchatých vtákov a medveďov. Loveckú dekoráciu doplňujú príbory s rukojeťami z rohov, brošne, lustre a kreslá z parohov. Zaujímavým kúskom sú aj dva vypchaté jelene s parohmi zapletenými v súboji.

Ak ti hrad Vajdahunyad nápadne pripomína iný hrad, vidíš dobre. Ako predloha mu poslúžil Korvínsky hrad v Rumunsku.

Ako sa dostať na Hrad Vajdahunyad

Hrad sa nachádza v mestskom parku, na umelo vytvorenom ostrove Városliget. Stačí nastúpiť na linku metra M1 a vystúpiť na zástavke Széchenyi fürdő. To sa nachádzaš priamo v parku. Zo zástavky to už je len 400m. Ideálny čas pre návštevu je asi v zime, keďže jazero pri hrade Vajdahunyad sa mení na klzisko.

Keď budeš dostatočne premrznutý, je ideálne sa zohriať v najväčších termálnych kúpeloch Széchenyi, ktoré sa tiež nachádzajú v blízkosti. K dispozícii budeš mať až 21 bezénov v teplotách od 18 ºC do 40 ºC.

Zdroje

Budapest, Vajdahunyad stny., 1146 Hungary

47.5148896, 19.0830593

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Poľnohospodárske múzeum V Budapeštianskom mestskom parku sa medzi jazierkami v tieni stromov nachádza Vajdahunyadský hrad. Nad stromami vykukuje vrchol veže a kupola vyzdobená tancujúcimi postavami. Na prvý…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/vajdahunyad-hrad/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

19.0830593,47.5148896
</Document> </kml>
KML súbor

Maďarsko - Krátke info

Magyarország
Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Poľnohospodárske múzeum? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.