Skip to content

Uredd odpočívadlo

Nórsko je krajinou až “absurdnej” krásy. Prepracované miesto odpočinku Uredd, ktoré sa nachádza pozdĺž časti nórskej vyhliadkovej trasy, ponúka nádherný výhľad na fjordy a otvorené more a je obľúbeným miestom pre návštevníkov i miestnych obyvateľov, kde v zime sledujú polárnu žiaru a v lete polnočné slnko.

Teraz si toto malebné miesto rýchlo získava ďalší druh slávy, pretože je domovom najkrajšej verejnej toalety na svete.

V rámci projektu na vylepšenie malebných diaľníc v Nórsku pomocou inovatívnej architektúry, boli pozdĺž cesty vybudované elegantné odpočinkové priestory s mramorovými lavičkami či schodmi v štýle amfiteátra, ktoré vedu dole k vode. A na odpočívadle Uredd postavili verejnú toaletu v tvare vlny.

Konštrukcia je vyrobená z matného skla a betónu v minimalistickom dizajne a v noci svieti do tmy. Vo dne ponúka zariadenie takmer najúchvatnejší výhľad, aký si môžeš vychutnať, keď si budeš uľavovať.

Názov odpočívadla je podľa pamätníka druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza na mieste. Pamätník pripomína nórsku ponorku “Uredd” (v preklade “nebojácna”), ktorá sa počas vojny potopila a prišlo o život 42 námorníkov.

Fv17 310, 8145 Storvik, Norway
66.9504467,13.6313444
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Nórsko - Krátke info

Norge
Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.019 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47