Skip to content

Umelecká galéria v Štokholmskom metre

Štokholmské metro má viac ako sto staníc a najmenej deväťdesiat z nich má v rámci svojho súčasného dekóru prepracované umelecké inštalácie.

Systém metra bol vytvorený v roku 1941 a prvý raz bol otvorený verejnosti v roku 1950. Metro sa medzičasom rozrástlo o viac ako sto staníc, z ktorý sa iba jedna sa nepoužíva.

Cesta metrom v Štokholme je, ako byť v osobnej mobilnej umeleckej galérii, ktorá umožňuje každému cestujúcemu zažiť krásu neuveriteľných mozaík, obrazov, inštalácii a sôch. Vyvoláva pocity, že si súčasťou novodobej archeologickej expedície plnej neobjavených tajomstiev a prekvapení. A najlepšia časť? Vstup do tejto galérie nestojí nič okrem lístka na metro, ktorý bol mimoriadne dobre prijatý občanmi Švédska, ako aj zahraničnými návštevníkmi.

Na začiatku 80. rokov bolo štokholmské metro vážne postihnuté grafitmi a vandalizmus ohrozoval krásu a bezpečnosť jedinečných umeleckých diel na mnohých staniciach. Nakoniec však vandalov vyhnali a svoje umenie si odniesli inam a umožnili galérii nespútanú existenciu. Za ten čas však vláda utratila premrštené množstvo peňazí (približne 100 miliónov švédskych korún ročne), aby ochránila metro pred znesvätením.

Stockholms Centralstation, Centralplan 15, 111 20 Stockholm, Sweden
59.3306685,18.0579323
Stiahni si KML súbor
Švédsko - Krátke info

Sverige
Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 10.106 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km