Skip to content

Uličky v Mary King’s Close

Podľa legendy boli v 40. rokoch 17. storočia obyvatelia uličiek v Mary King’s Close, ktorí sa nakazili morom, zamurovaní zaživa. Skutočne udalosti neboli až tak desivé, ale príbeh je to stále dostatočne napínavý na to, aby tomuto miestu zaistil zmienku v učebniciach dejín Škótska.

V 17. storočí sa na veľkom území Škótska rozšíril mor a zahubil štvrtinu obyvateľov krajiny. Uzavrené a špinavé uličky v Edinburghu boli pre šírenie nákazy ideálne. Ešte viac to platilo pre Mary King’s Close, ktorá sa skladá z uzučkých uličiek, čiastočne zapustených v zemi, kde v tej dobe žilo asi 500 obyvateľov. Doktor George Rae sa musel chodiť starať o tých, ktorí už príliš zoslabli, aby sa sami dostavili na prehliadku. Doktora pred nákazou chránil kožený hábit zahaľujúci celé telo a maska s dlhým zobákom. Liečenie prebiehalo tak, že lekár chorému odrezal zasiahnutú tkáň a následne ranu vypálil do biela rozžeraveným kutáčom. Táto technika bola neskutočne bolestivá, ale účinná.

Mary King’s Close bolo v dobe moru držané v karanténe a v 50. rokoch 18. storočia bola celá štvrť zhora zastavaná, keď na nej vyrástla budova novej radnice. Od roku 2003 sa do Mary King’s Close môžu pozrieť návštevníci, ktorých zaujíma hrôzostrašná história a duchárske príbehy. V úzkych uličkách vraj straší duch desaťročného dievčatka Annie. Tí, ktorí v prízrak veria, tvrdia, že v jej izbe pociťujú veľké výkyvy teplôt a podivný pocit niekoho prítomnosti. Podľa hromady hračiek, paneniek a sladkostí je jasné, že Annie má veľa priaznivcov.

Zdroje

2, Warriston's Close, High St, Edinburgh EH1 1PG, UK

55.949921, -3.1905063

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Uličky v Mary King’s Close Podľa legendy boli v 40. rokoch 17. storočia obyvatelia uličiek v Mary King’s Close, ktorí sa nakazili morom, zamurovaní zaživa. Skutočne udalosti neboli až tak…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/ulicky-v-mary-kings-close/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-3.1905063,55.949921
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené kráľovstvo - Krátke info

United Kingdom
Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Uličky v Mary King’s Close? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.