Skip to content

Tunely Cu Chi

Pod dištriktom Cu Chi sa nachádza sieť tunelov, ktoré počas vietnamskej vojny slúžili ako domovy, protilietadlový kryt, sklad zbraní a zásobovacia trasa pre Národnú frontu oslobodenia Južného Vietnamu.

V podzemí tu po niekoľko rokov žili tisíce ľudí, ktorí vychádzali na povrch pre zásoby len za tmy. Bol to ťažký život, v klaustrofóbnych tuneloch plných hmyzu sa totiž šírila malária a panoval tu nedostatok potravy a vody.

Stavba tunelov začala v 40. rokoch 20. storočia, kedy Vietnam bojoval za oslobodenie od Francúzska.

Tunely v Cu Chi, vybudované počas vietnamskej vojny, sú nočnou morou klaustrofobikov.

V 60. rokoch už tunely merali 161 kilometrov. Malé vstupy do podzemia, ktorými sa človek len ťažko pretiahne, sú ukryté pod lístím v džungliach. Kvôli zabezpečeniu pred infiltráciou boli do tunelov zakomponované i rôzne pasce, slepé chodby a prepadliská v podlahe, kadiaľ by nepriatelia spadli na špicaté bambusové tyče. Pokiaľ by sa špiónovi podarilo dostať sa až do podzemného mesta, odpovedali by miestny hrsťami plnými škorpiónov a hadov, ktoré by im vhodili priamo do tváre.

Veľké časti tunelov sú už preč, pretože sa prepadli alebo boli zasypané. Zachovaná časť je však dnes otvorená turistom. Na záver návštevy si výletníci môžu trochu nepatrične zastrieľať z AK-47 alebo M-16.

Zdroje

741 Đường tỉnh 15, Nhuận Đức, Củ Chi, Thành phố Hồ Chí Minh, Vietnam
11.0634348303,106.5295839
Stiahni si KML súbor
Vietnam - Krátke info

Việt Nam
Miestny názov: Việt Nam
Hlavné mesto: Hanoj
Úradné jazyky: vietnamčina
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 2. júla 1976
Rozloha: 331230 km²
Mena: vietnamský dong
Kód meny: VND
Kurz (za 1 € dostaneš): 27782.276 VND
Medzinárodný kód krajiny: VN
Internetová doména: .vn
Predvoľba telefónneho čísla: +84

Blízke miesta do +/- 300km