Skip to content

Tollundský muž

Roku 1950 narazili Viggo a Emil Højgaardovi spolu s Viggovou ženou Grethou v Tollundské bažine na telo. Mysleli si, že muž zomrel ešte len nedávno, a zavolali preto políciu. Strážnici overili, že muž bol skutočne zavraždený, smrť však nastala už pred 2 300 rokmi.

Tollundský muž bol nájdený v schúlenej polohe so zavretými očami a vyrovnaným výrazom na tvári. Vďaka chladu, kyselinám a nedostatku kyslíka v bažinách sa jeho telo uchovalo neuveriteľne dobre. Stále mal dokonca i vlasy, fúzy, riasy a nechty, na hlave mal čapicu z kozej kože a okolo pásu remeň. Okolo krku mu visel povraz. Muž bol v dobe železnej pravdepodobne rituálne obesený ako obeť bohom.

V roku 1950 ešte nebolo známe, ako s podobnými nálezmi naložiť. Uchovala sa len jeho hlava, na zbytku tela boli prevádzané testy na zaistenie veku muža (bolo mu okolo 40 rokov) a okolnosti smrti. Tollundský muž meral 1.6 metra, jeho posledným jedlom bola ovsená kaša s ľanovými semiačkami a tí, ktorí ho obetovali, mu po smrti zavreli ústa i oči.

Tollund man, Dánsko

V bažinách na severovýchode Európy sa uchovali tisíce tiel, Tollundský muž je však dodnes tím najlepšie zakonzervovaným. Pôvodná hlava a rekonštrukcia zbytku tela sa teraz nachádza v múzeu v Silkeborg. Okolo krku mu dodnes visí povraz, ktorý ukončil jeho život.

Zdroje

Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg, Denmark
56.1705572303,9.5531112
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Dánsko - Krátke info

Danmark
Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.435 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km