Skip to content

Tollundský muž

Roku 1950 narazili Viggo a Emil Højgaardovi spolu s Viggovou ženou Grethou v Tollundské bažine na telo. Mysleli si, že muž zomrel ešte len nedávno, a zavolali preto políciu. Strážnici overili, že muž bol skutočne zavraždený, smrť však nastala už pred 2 300 rokmi.

Tollundský muž bol nájdený v schúlenej polohe so zavretými očami a vyrovnaným výrazom na tvári. Vďaka chladu, kyselinám a nedostatku kyslíka v bažinách sa jeho telo uchovalo neuveriteľne dobre. Stále mal dokonca i vlasy, fúzy, riasy a nechty, na hlave mal čapicu z kozej kože a okolo pásu remeň. Okolo krku mu visel povraz. Muž bol v dobe železnej pravdepodobne rituálne obesený ako obeť bohom.

V roku 1950 ešte nebolo známe, ako s podobnými nálezmi naložiť. Uchovala sa len jeho hlava, na zbytku tela boli prevádzané testy na zaistenie veku muža (bolo mu okolo 40 rokov) a okolnosti smrti. Tollundský muž meral 1.6 metra, jeho posledným jedlom bola ovsená kaša s ľanovými semiačkami a tí, ktorí ho obetovali, mu po smrti zavreli ústa i oči.

V bažinách na severovýchode Európy sa uchovali tisíce tiel, Tollundský muž je však dodnes tím najlepšie zakonzervovaným. Pôvodná hlava a rekonštrukcia zbytku tela sa teraz nachádza v múzeu v Silkeborg. Okolo krku mu dodnes visí povraz, ktorý ukončil jeho život.

Tollund man, Dánsko
Zdroje

Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg, Denmark

56.1690494, 9.5531112

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Tollundský muž Roku 1950 narazili Viggo a Emil Højgaardovi spolu s Viggovou ženou Grethou v Tollundské bažine na telo. Mysleli si, že muž zomrel ešte len nedávno,…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/tollundsky-muz/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

9.5531112,56.1690494
</Document> </kml>
KML súbor

Dánsko - Krátke info

Danmark
Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Tollundský muž? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.