Skip to content

V priebehu storočí vojen a mieru, nespočetných režimov a neistej budúcnosti zostala jedna jediná vec v malej arménskej republike Náhorný Karabach: strom známy ako Tnjri. Miestna legenda hovorí, že ktokoľvek spáli tento 2 000 rokov starý arménsky strom, bude žiť už len ďalších 7 dní.

Vek Tnjri sa odhaduje na viac ako 2 030 rokov. Strom sa za dve tisícky rokov rozrástol že, jeho obvod dosahuje neuveriteľných 31.5 m a výška 54 metrov je tiež veľmi pôsobivá. Dutý kmeň Tnjri je údajne dosť veľký na to, aby sa do neho zmestilo viac ako 100 ľudí. V karabachskom dialekte slovo Tnjri sa dá preložiť ako Plane-trees, čiže Platan. Konkrétne sa jedná o Platan východný (Platanus orientalis). Tnjri bol vyhlásený za najväčší a najstarší strom v bývalom Sovietskom zväze. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o najväčší Platan na svete.

Posvätný strom

Medzi koreňmi stromu začína i prameň Tengru – hlavný prívod vody do dediny Skhtorashen. Tengru znamená zas v arménčine “vzdialená voda”.

Posvätný strom

Podľa arménskej tradície o strome v 5. storočí navštívilo Tnjri mnoho arménskych velikánov, vrátane vynálezcu arménskej abecedy Mesrop Mashtots, či prvého arménskeho historika Movses Khorenatsi (tiež v 5 storočí); hudobníka a básnika Sayat-Nova v 18. storočí.

Veľkosť a vek stromu priniesol strom duchovný význam medzi miestnymi, z ktorých mnohí považujú strom za posvätný. Existuje dokonca legenda, ktorá hovorí, že každý, kto spáli Tnjri, zomrie do siedmich dní. Táto legenda pravdepodobne vznikla ako spôsob ochrany starodávneho altánku. V minulosti, v priebehu rokov, sa napriek tomu ho snažili niekoľko krát podpáliť. Dospelo to až do takého dobu, že k stromu musela byť umiestnená stráž na plný úväzok.

Napriek mnohým pokusom, strom prežil dlhé obdobia a rôzne režimy. Cez to všetko však Tnjri zostal dôležitou svätyňou pre miestnych obyvateľov a obľúbeným miestom pre návštevníkov, ktorí hľadajú fyzický symbol histórie Arménska.

Khojavend

39.6983475303,46.9489467

Stiahni si KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 626.418 AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do +/- 300km