Skip to content

Tapón de Darién

Diaľnica Panamericana sa tiahne od severného pobrežia Aljašky až k najvýchodnejšiemu cípu Južnej Ameriky a to s jedinou medzerou: 87 kilometrovým úsekom Tapón de Darién na hraniciach medzi Panamou a Kolumbiou. Nachádza sa tu divoká džungľa plná vzácnych rastlín i zvierat, možno sa z nej však nedostanete živý.

Región Darién je totiž domovom Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), teda ľavicovej partizánskej skupiny, ktorá už celé desaťročia bojuje s kolumbijskou vládou. Divoká džungľa poskytuje mnoho úkrytov pre uchovávanie a obchodovanie s drogami, čo sú aktivity, ktoré FARCu ročne prinášajú milióny dolárov. Mnohí cestovatelia, ktorí sa o prechod miestom pokúsili, sú nezvestní, alebo boli unesení a držaní ako rukojemníci rebelmi na oboch stranách hranice.

Vláda ani jednej krajiny neplánuje úsek prepájajúci Panamericanu vystavať. Stavba by bola príliš drahá a nebezpečná a navyše by bola hrozbou pre krehký ekosystém džungľe. Slovami prieskumníka Roberta Young Peltona, ktorý bol v pralese v roku 2003 unesený a držaný ako rukojemník sa jedná o “najnebezpečnejšie miesto na západnej pologuli… všetko zlé sa nachádza práve tam.”

Zdroje

Darién Province, Panama

7.8681713, -77.8367282

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Tapón de Darién Diaľnica Panamericana sa tiahne od severného pobrežia Aljašky až k najvýchodnejšiemu cípu Južnej Ameriky a to s jedinou medzerou: 87 kilometrovým úsekom Tapón de Darién…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/tapon-de-darien/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-77.8367282,7.8681713
</Document> </kml>
KML súbor

Panama - Krátke info

Panamá
Miestny názov: Panamá
Hlavné mesto: Panama
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. november 1821
Rozloha: 75517 km²
Mena: panamská balboa
Kód meny: PAB
Medzinárodný kód krajiny: PA
Internetová doména: .pa
Predvoľba telefónneho čísla: +507

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Tapón de Darién? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.