Skip to content

Tajomný náhrobok

Na náhrobku Betty Stivenovej, ktorá zomrela pri pôrode vo veku 23 rokov v roku 1783, stojí záhadný nápis: “Bola to pozoruhodná žena, pretože sa stala matkou, bez toho aby o tom vedela a manželkou, bez toho aby o tom vedel jej muž, až na časté hýčkanie, ktorým ich zahrnovala.

Niektoré miestne teórie smerujú k láske medzi otrokyňou a plantážnikom, ktorú museli držať v tajnosti a zapierať sňatok. Ale čo dieťa, ktoré prišlo na svet, bez toho aby o tom jeho matka vedela? I pre to existuje vysvetlenie, ktoré dokonca i dáva zmysel.

Podľa tejto verzie príbehu sa Betty a Alex Stiven zamilovali, ale muž si ju odmietal vziať. Žena ho teda opila a prehovorila kňaza, aby ju v tú chvílu rýchlo oddal. To vysvetľuje časť, že sa stala “manželkou, bez toho aby o tom vedel jej muž.”

Tvrdenie, že sa “stala matkou, bez toho aby o tom vedela”, má vysvetlenie nasledujúce. Betty vraj otehotnela, ale ešte ako to zistila, nakazila sa meningitídou a zbytok života strávila v kóme, v ktorom i porodila. Dieťa zomrelo pri pôrode a je pochované vedľa nej. (je lekársky overené, že je možné porodiť v kóme, takže táto časť príbehu by naozaj mohla byť pravdivá.)

Zdroje

Trinidad and Tobago
11.2224634303,-60.7786326
Stiahni si KML súbor
Trinidad a Tobago - Krátke info

Trinidad and Tobago
Miestny názov: Trinidad and Tobago
Hlavné mesto: Port of Spain
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 31. august 1962
Rozloha: 5131 km²
Mena: trinidadsko-tobažský dolár (= 100 centov)
Kód meny: TTD
Kurz (za 1 € dostaneš): 8.093 TTD
Medzinárodný kód krajiny: TTO/TT
Internetová doména: .tt
Predvoľba telefónneho čísla: +1868

Blízke miesta do +/- 300km