Skip to content

Tajná komnata erotického umenia

Obyvatelia Pompejí a Herculanea považovali falus za symbol ochrany, prosperity a šťastia a zobrazovali ho takmer všade od nábytku až po petrolejky. Fresky na budovách znázorňovali erotické stretnutia nýmf a satyrov. Sex bol vlastne všade.

Po exkaváciach Pompejí a Herculanea v 19. storočí boli všetky erotické objekty zhromaždené v Národnom archeologickom múzeu v Neapoli. Keď však výstavu v roku 1819 navštívil budúci kráľ František I. Neapolsko-Sicilský so ženou a mladučkou dcérou, erotické umenie ich šokovalo. Nariadil, aby boli všetky príliš vyzývavé objekty presunuté do tajnej komnaty, kam budú mať prístup len dospelí muži s morálnou povesťou.

Tento počin kolekciu jedine preslávil. Džentlmeni si na svojich cestách Európou tajné múzeum nenechali ujsť. Ženám, deťom a širokej verejnosti bol však vstup naďalej zakázaný.

Tajná komnata zostala uzavretá takmer 150 rokov s výnimkou krátkych období pod vládou liberálneho generála Giuseppe Garibaldiho. Pre verejnosť bola tajná komnata konečne otvorená v roku 2000 a v roku 2005 sa presunula do samostatnej galérie.

Medzi desiatkami kamenných penisov, zvonkohier falických tvarov a vyzývavých mozaík sa nachádza i najslávnejší objekt múzea: Satyr a koza. Ide o detailne prevedenú sošku satyra v milostnom akte s kozou, ktorej kopyta sa mu opierajú o hrudník.

Zdroje

Piazza Museo, 19, 80135 Napoli NA, Italy
40.8547732303,14.2505254
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km