Skip to content

Svetlušky v horách Great Smoky Mountains

Synchronizované svetlušky v horách Great Smoky Mountains v Tennessee sú trochu iné ako tie u teba na záhrade. Zlietavajú sa v skupinách po tisícoch a blikajú presne v rovnakú chvíľu, ako obrie neónové tabule.

Svetelná show týchto svetlušiek je známa po celom svete. Väčšinu života však trávia celkom nepozorovane. Pred tým, ako sa vyliahnu, keď sú ešte larvy, plazia sa v hline v podzemí a pojedajú menšie tvory ako napríklad červíky. Po roku či dvoch dospejú a je čas, aby sa ukázali! Len dva týždne v roku predvádzajú samci svoju fascinujúcu svetelnú show v nádeji, že prilákajú samičky. Keď blikajú synchronizovane, je ich svetlo viditeľnejšie, a pre samičky je tak jednoduchšie ich nájsť.

V tú chvíľu sú taktiež najobľúbenejšie u ľudí. Aby si dostal šancu ich vidieť budeš musieť dokonca vyhrať v lotérii. Keď sa ti pošťastí, budeš môcť naskočiť na autobus a vyraziť do lesov, kde môžeš túto fascinujúcu svetelnú show sledovať.

Zdroje

  • The Atlas Obscura Explorer’s Guide for the World’s Most Adventurous Kid, 2018, ISBN: 9781523503544
  • https://www.wikipedia.org/

Great Smoky Mountains, United States

35.6531943, -83.5070203

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Svetlušky v horách Great Smoky Mountains Synchronizované svetlušky v horách Great Smoky Mountains v Tennessee sú trochu iné ako tie u teba na záhrade. Zlietavajú sa v skupinách po tisícoch a…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/svetlusky-v-horach-great-smoky-mountains/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-83.5070203,35.6531943
</Document> </kml>
KML súbor

Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do 300km