Skip to content

Svet obrích ľadových jaskýň

Vo Werfene sa nachádza najväčšia ľadová jaskyňa sveta – Eisriesenwelt, dlhá 42km. Keď na jar sa topí sneh a voda sa dostáva cez praskliny v zemi do dutiny, kvôli mrazivým teplotám pod zemou zas rýchlo mrzne. Tak vznikajú obrovské kusy ľadu a nekonečné množstvo kvapľov. Dramatickosť jaskyni dodáva i chladné biele osvetlenie.

Pre návštevu jaskyne v hociktorom ročnom období si zabezpeč teplé oblečenie. Áno, aj keď vonku je 35ºC v tieni. Vo vnútri celkom stráviš 75 minút pri mínusových teplotách.

Jaskyňa Eisriesenwelt je otvorená od 01.mája až do konca októbra. Za nás by sme ti dali tip. Navštív túto jaskyňu niekedy mimo sezóny, pretože vo vrcholovom období idú dovnútra skupiny každých 6 minút! Zážitkom bude určite aj to, že jaskyňa nie je nijak osvetlená. Pri vstupe rozdajú “karbidky”.

Ak chceš ušetriť a zažiť trochu adrenalínu, nevoz sa lanovkou ku jaskyni, ale zvoľ pešiu trasu. Tá ti zaberie asi 1.5 hodiny. Priprav sa však na to, že trasa vyžaduje nielen kvalitnú obuv, ale ja dobrú fyzickú kondíciu a i dávku odvahy. Cesta je len na vlastné nebezpečie. Odporúčame ti to možno aj skombinovať. Hore si to vyšliapať a dole sa zviezť lanovkou. Lanovka patrí medzi tú najprudšiu v Rakúsku (so sklonom až 50º).

Zdroje

5450 Werfen, Austria
47.5042721303,13.1902483
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Rakúsko - Krátke info

Österreich
Miestny názov: Österreich
Hlavné mesto: Viedeň
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: spolková republika
Dátum vzniku: 1. január 1955
Rozloha: 83879 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: AUT/AT
Internetová doména: .at
Predvoľba telefónneho čísla: +43

Blízke miesta do +/- 300km