Skip to content

Švédska slnečná sústava

Vo Švédsku sa nachádza najväčší model slnečnej sústavy na svete. Schéma v mierke 1: 20 miliónom sa rozpína cez celú krajinu. Jej stredom je polguľová Ericsson Globe aréna v Štokholme, ktorá znázorňuje Slnko. Planéty v príslušnej mierke sú rozostavené v Štokholme a jeho predmestiach.

Najsevernejšie sa nachádzajú transneptanické telesá Ixon, Sedna a Eris spolu s Plutom, aj keď bolo v roku 2006 prehlásené za trpasličiu planétu. Plaketa v najsevernejšom meste Švédska Kirune o asi 950 kilometrov ďalej na sever označuje miesto terminačnej vlny, teda bodu, kde sa slnečný vietor spomaľuje a spôsobuje zmeny v magnetickom poli.

V roku 2011 ukradli vandali Urán z mestečka Gävle, ležiaceho asi 1600 kilometrov od Štokholmu. O pár rokov neskôr bol nový model dosadený o pár kilometrov južnejšie do dediny Lövstabruk. Nová pozícia znázorňuje postavenie planéty v bode najbližšie k Slnku, takže model stále zodpovedá mierke.

Presné polohy jednotlivých objektov nájdeš napríklad na Wikipedii.

Zdroje

Stockholm, 121 77 Stockholm, Sweden

59.2935725, 18.0835501

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Švédska slnečná sústava Vo Švédsku sa nachádza najväčší model slnečnej sústavy na svete. Schéma v mierke 1: 20 miliónom sa rozpína cez celú krajinu. Jej stredom je polguľová…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/svedska-slnecna-sustava/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

18.0835501,59.2935725
</Document> </kml>
KML súbor

Švédsko - Krátke info

Sverige
Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Švédska slnečná sústava? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.