Skip to content

Svätá pravica

Prvý maďarský kráľ Štefan I. Svätý zomrel už v 11. storočí, jeho pravá ruka je však v Budapešti k nájdeniu dodnes. Údajná moc uzdravovať zaistila Štefanovi I. v roku 1083 kanonizáciu. Pri exhumácii tela bolo zistené, že jeho pravá ruka nepodlieha rozkladu, čo bolo považované za dôkaz jeho svätosti.

Nasledujúce storočia sa ruka predávala medzi mnohými krajinami a majiteľmi. Počas mongolskej invázii na území Maďarska v 13. storočí bola “pravačka” prevezená do chorvátskeho Dubrovníka, kde ju dominikánski mnísi držali v bezpečí. Tou dobou bola paža taktiež rozrezaná na dva kusy. (Rozrezávanie tiel svätcov bolo v tej dobe bežné. Jednotlivé časti sa rozdeľovali medzi susedné zeme, aby sa zabránilo prípadným dohadom a nepokojom.)

Dnes je svätá pravica, ktorú mladí Maďari prezývajú “opičia labka”, uložená v bazilike sv. Štefana v Budapešti. I keď je už scvrklá a zažltnutá, pôsobí dodnes silno a vzdorovito, ako pevne zviera drahé kamene.

Vstup je zadarmo

Ruka sa nachádza v pravej časti baziliky. Vhoďte do otvoru 200 forintov a svetlo osvieti Svätú pravicu asi na minútu. Odporúčame si zakúpiť minimálne lístok na výstup na strechu baziliky.

V tejto bazilike sa nachádza Svätá pravica
Zdroje

Budapest, Szent István tér 1, 1051 Hungary

47.5008902, 19.0539887

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Svätá pravica Prvý maďarský kráľ Štefan I. Svätý zomrel už v 11. storočí, jeho pravá ruka je však v Budapešti k nájdeniu dodnes. Údajná moc uzdravovať zaistila…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/svata-pravica/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

19.0539887,47.5008902
</Document> </kml>
KML súbor

Maďarsko - Krátke info

Magyarország
Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Svätá pravica? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.