Skip to content

Suakin

Z ostrovného mesta Suakin, kedysi prosperujúceho prístavu a brány na na Blízky východ, zostáva dnes len skupina opustených domov postavených z vápenca, ktorý bol získaní zo starých korálových útesov.

Suakin leží v Červenom mori neďaleko mesta Džidda v Saudskej Arábii, a poskytoval preto ideálnu pozíciu pre obchodníkov s kožami, slonovinou, korením, perfémami a hodvábom. Až do začiatku 20. storočia v budovách z doby osmanskej ríše kvitol obchod.

Keď bol v roku 1905 vybudovaný Port Sudan, význam Suakin upadol. Lode, ktorý boli kvôli nízkej hladine vody u Suakin príliš veľké, teraz kotvili v Port Sudan a s nimi sa viezol i obchod. V 30. rokoch 20. storočia bol už Saukin celkom opustený.

Niektoré tunajšie budovy z krehkého materiálu boli zreštaurované, kvôli nedostatku financií sa však mnohé rozpadávajú. Schátralé mešity, trhoviská, námestia a brány však dodnes dokazujú, ako majestátny kedysi Suakin bol.

Z port Sudánu jazdia do Suakinu minibusy, cesta trvá asi hodinu. Z Džeddy v Saudskej Arábii sa sem taktiež dostaneš po 13 hodinovej plavbe trajektom.

Od 30.09.2019 už môžeš získať do Kráľovstva Saudskej Arábie krátkodobé turistické víza (cca 440,- SAR = cca 108,- € kurz v 05/2020). V minulosti nebolo možné vstúpiť do krajiny za účelom turizmu.

Zdroje

Suakin, Sudan

19.1040389, 37.3292861

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Suakin Z ostrovného mesta Suakin, kedysi prosperujúceho prístavu a brány na na Blízky východ, zostáva dnes len skupina opustených domov postavených z vápenca, ktorý bol získaní…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/suakin/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

37.3292861,19.1040389
</Document> </kml>
KML súbor

Sudán - Krátke info

as-Súdán
Miestny názov: as-Súdán
Hlavné mesto: Chartúm
Úradné jazyky: arabčina, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1956
Rozloha: 1886086 km²
Mena: sudánska libra
Kód meny: SDG
Medzinárodný kód krajiny: SDN/SD
Internetová doména: .sd
Predvoľba telefónneho čísla: +249

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Suakin? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.