Skip to content

Starobylé hlavné mesto Arménska

Pred viac ako 1 000 rokmi bolo Ani hlavným mestom Arménska prosperujúcou metropolou s viac ako 100 000 obyvateľmi, ktoré súpreilo s ostatnými veľkými mestami sveta. Ale potom, čo boli napadnutý Mongolmi v roku 1236 a zničení pri zemetrasení v roku 1319, kedysi veľké mesto pomaly upadlo do ruín.

Zrúcaniny, s mohutnými hradbami, katedrálami, kláštromi, mešitami a mostami, aj dnes nechávajú návštevníkov s otvorenými ústami. Vidieť opustené mesto však nebolo vždy ľahké. Zmluva a dobré vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Tureckom odovzdalo Ani Turecku a tesne po studenej vojne bolo takmer nemožné vidieť Ani na mnoho desaťročí.

Po rozpade Sovietskeho zväzu je teraz možné vidieť rozsiahle ruiny z Tureckej aj Arménskej strany. Aj keď ruiny sú dnes prevažne na tureckej strane, nachádzajú sa priame na hranici s Arménskom, odkiaľ je úžasný výhľad na celé mesto.

Návšteva výhľadu na Ani z Arménska však nie je tiež tak jednoduchá. Studená vojna možno už skončila, ale hranice Arménska s Tureckom sú stále strážene ruskými jednotkami a úplne blokované ostnatým drôtom, pieskovými priekopami a strážnymi vežami. Návšteva z tureckého mesta Kars je omnoho jednoduchšia a zájazdy sa organizujú každý deň počas celého roka.

Pre návštevu vyhliadkového bodu z Arménska budeš potrebovať pas a vybaviť si povolenie v Jerevane od ministerstva zahraničných vecí. Povolenie sa vydáva bezplatne a má platnosť jeden týždeň, kde dostaneš aj príslušne inštrukcie. Celý čas na hranici ťa budú sprevádzať ruský vojaci. Budeš mať tak o rovnako zaujímavý zážitok navyše, nielen pozorovanie úchvatných ruín.

20. decembra 2019 potvrdil guvernér Shirak-u Tigran Petrosyan svoj plán, že od budúceho roku by mohli ľudia voľne navštevovať túto oblasť pri hranici a obzrieť si stredoveké mesto Ani z vyhliadky bez potreby vybavovať si povolenia.

Už v roku 2010 bolo plánom obnoviť most z 10. storočia cez hraničnú rieku Akhurian, ktorý bol súčasťou hodvábnej cesty.

Norshen 2903, Armenia

40.4778316, 43.6762293

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Starobylé hlavné mesto Arménska Pred viac ako 1 000 rokmi bolo Ani hlavným mestom Arménska prosperujúcou metropolou s viac ako 100 000 obyvateľmi, ktoré súpreilo s ostatnými veľkými mestami…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/starobyle-hlavne-mesto-armenska/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

43.6762293,40.4778316
</Document> </kml>
KML súbor

Arménsko - Krátke info

Հայք
Miestny názov: Հայք
Hlavné mesto: Jerevan
Úradné jazyky: arménčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 29743 km²
Mena: arménsky dram
Kód meny: AMD
Medzinárodný kód krajiny: ARM/AM
Internetová doména: .am
Predvoľba telefónneho čísla: +374

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Starobylé hlavné mesto Arménska? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.