Skip to content

Soľní muži z bane Chehrabad

V roku 1994 objavili baníci v soľnej bani Chehrabad časť tela pochovaného v jednom z tunelov. Ostatky muža boli prirodzene mumifikované soľou. Mal dlhé biele vlasy i fúzy, a keď niekedy v 4. storočí zomrel, bolo mu asi 35 rokov. Na jednej nohe mal koženú topánku a okolo tela ležali tri železné nože, lano, keramické úlomky a vlašský orech.

Telá mumifikované pomocou soli sú vzácne. Tento nález v Chehrabade bol však prvý z mnohých. Medzi rokmi 1994-2010 bolo v baniach nájdených ďalších päť mumifikovaných tiel. Po dôkladnom preskúmaní archeológovia usúdili, že múmie sú 1400 – 2400 rokov staré. Všetky najskôr patrili zavaleným baníkom. Soľ z ich tiel vytiahla všetky tekutiny a prirodzene ich tak zakonzervovala.

V národnom múzeu Iránu v Teheráne je vystavená hlava a ľavá noha baníka nájdeného v roku 1994. Ďalšie štyri múmie boli pôvodne vystavené taktiež, ale kvôli nevhodným podmienkam v múzeu ich napadli baktérie. Teraz sú telá uložené vo vzduchotesných vitrínach v Archeologickom múzeu v Zandžáne.

Posledná múmia bola ponechaná v baniach Chehrabad, pretože je príliš krehká na to, aby ju bolo možné presunúť. V roku 2008 obdržali archeológovia povolenie vykonávať v baniach ďalšie vykopávky a bližšie tak preskúmavať život dávnych baníkov.

Zdroje

استان تهران، تهران، ابتدای، خیابان سی تیر، موزه ملی، Iran

35.6869925, 51.4146507

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Soľní muži z bane Chehrabad V roku 1994 objavili baníci v soľnej bani Chehrabad časť tela pochovaného v jednom z tunelov. Ostatky muža boli prirodzene mumifikované soľou. Mal dlhé biele…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/solni-muzi-z-bane-chehrabad/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

51.4146507,35.6869925
</Document> </kml>
KML súbor

Irán - Krátke info

جمهوری اسلامی ایران
Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Soľní muži z bane Chehrabad? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.