Skip to content

Soľná baňa Wieliczka

Ťažba soli prebiehala v týchto baniach od 13. storočia až do 90. rokov 20. storočia. Počas rokov premenili baníci sedem poschodovú podzemnú baňu na úchvatné soľné mesto so sochami svätcov v životnej veľkosti, reliéfy s biblickými námetmi a výjavy zo života baníkov.

Na začiatku 90. rokov tu vytvorili zatiaľ najambicióznejší projekt – kaplnku sv. Kingy, patrónky soľných baní. V 101 metrov hlbokej kaplnke sa nachádza socha Krista na kríži, vyobrazenia biblických scén, nástenný reliéf da Vinciho Poslednej večere a dva oltáre. To všetko samozrejme zo soli. Zo stropu visí päť lustrov, ktoré baníci vyrobili z rozpustenej soli, aby z nej odstránili nečistoty, a následne zformovali do kryštálov lesklých ako sklo.

Ďalšou zaujímavosťou je podzemné jazero, u ktorého stojí nasvietená socha sv. Jana Nepomuckého, patróna lodníkov. Uži si chvíľu rozjímania, ako sadneš s ďalšími piatimi ľuďmi do malej baníckej klietky, ktorá ťa vyvezie späť na povrch.

Alternatíva

Podobné dve bane sa nachádzajú ešte v Rumunsku v Sedmohradsku. Navštív bane: Salina Turda a Salina Praid.

Zdroje

Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka, Poland

49.9830312, 20.0556471

Navštív web stránku

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Soľná baňa Wieliczka Ťažba soli prebiehala v týchto baniach od 13. storočia až do 90. rokov 20. storočia. Počas rokov premenili baníci sedem poschodovú podzemnú baňu na úchvatné…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/solna-bana-wieliczka/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

20.0556471,49.9830312
</Document> </kml>
KML súbor

Poľsko - Krátke info

Polska
Miestny názov: Polska
Hlavné mesto: Varšava
Úradné jazyky: poľština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. november 1918
Rozloha: 312696 km²
Mena: poľský zlotý (=100 grošov)
Kód meny: PLN
Medzinárodný kód krajiny: POL/PL
Internetová doména: .pl
Predvoľba telefónneho čísla: +48

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Soľná baňa Wieliczka? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.