Skip to content

Socha Johna Lennona

Keď svet zaplavila beatlesmánia, komunistická Kuba jej vzdorovala. Fidel Castro v roku 1964 ich hudbu na ostrove zakázal vo viere, že hudobníci sú stelesnením vulgárneho konzumerizmu. Kubánci, ktorí sa chceli stať súčasťou rock-and-rollovej revolúcie, si však do zeme nechali pašovať nahrávky skladieb ako “I Want to Hold Your Hand”.

O takmer 40 rokov neskôr Castro za zvukov piesne “All You Need Is Love” odhalil bronzovú sochu Johna Lennona v havanskom parku. Ceremoniál sa konal v deň 20. výročia Lennonovho zavraždenia v roku 1980. Castro vzdal hudobníkovi poctu slovami: “Pre mňa je to veľký muž kvôli svojim ideám… Jeho sny s ním naprosto zdieľam. I ja som rojko, ktorého túžby sa stali skutočnosťou.”

John Lennon

Castro vo svojom názore celkom obrátil kvôli prezentácii Lennona ako politického disidenta, ktorého prenasledovala vláda USA. V diktátorských očiach už Lennon nebol stelesnením konzumu, ale revolucionárom, ktorý hájil pracujúcu triedu. To z neho urobilo posmrtného spojenca Kuby, čo sa muselo osláviť sochou a koncertom pod šírym nebom.

Socha v Parku Johna Lennona zachycuje hudobníka s dlhými vlasmi ako protivojnového aktivistu, ako sedí na lavičke. Jeho ikonické guľaté okuliare boli ukradnuté už toľkokrát, že dnes u sochy stojí strážnik a drží ich. Keď sa priblížia turisti, strážnik okuliare Lennonovi nasadí.

Zdroje

Havana, Cuba

23.1333526303,-82.3998498

Stiahni si KML súbor

Kuba - Krátke info

Cuba
Miestny názov: Cuba
Hlavné mesto: Havana
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: socialistická republika
Dátum vzniku: 20. máj 1902
Rozloha: 109884 km²
Mena: kubáínske peso
Kód meny: CUP
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.216 CUP
Internetová doména: .cu
Predvoľba telefónneho čísla: +0053

Blízke miesta do 300km