Skip to content

Socha Johna Lennona

Keď svet zaplavila beatlesmánia, komunistická Kuba jej vzdorovala. Fidel Castro v roku 1964 ich hudbu na ostrove zakázal vo viere, že hudobníci sú stelesnením vulgárneho konzumerizmu. Kubánci, ktorí sa chceli stať súčasťou rock-and-rollovej revolúcie, si však do zeme nechali pašovať nahrávky skladieb ako “I Want to Hold Your Hand”.

O takmer 40 rokov neskôr Castro za zvukov piesne “All You Need Is Love” odhalil bronzovú sochu Johna Lennona v havanskom parku. Ceremoniál sa konal v deň 20. výročia Lennonovho zavraždenia v roku 1980. Castro vzdal hudobníkovi poctu slovami: “Pre mňa je to veľký muž kvôli svojim ideám… Jeho sny s ním naprosto zdieľam. I ja som rojko, ktorého túžby sa stali skutočnosťou.”

Castro vo svojom názore celkom obrátil kvôli prezentácii Lennona ako politického disidenta, ktorého prenasledovala vláda USA. V diktátorských očiach už Lennon nebol stelesnením konzumu, ale revolucionárom, ktorý hájil pracujúcu triedu. To z neho urobilo posmrtného spojenca Kuby, čo sa muselo osláviť sochou a koncertom pod šírym nebom.

Socha v Parku Johna Lennona zachycuje hudobníka s dlhými vlasmi ako protivojnového aktivistu, ako sedí na lavičke. Jeho ikonické guľaté okuliare boli ukradnuté už toľkokrát, že dnes u sochy stojí strážnik a drží ich. Keď sa priblížia turisti, strážnik okuliare Lennonovi nasadí.

John Lennon
Zdroje

Havana, Cuba

23.1319246, -82.3998498

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Socha Johna Lennona Keď svet zaplavila beatlesmánia, komunistická Kuba jej vzdorovala. Fidel Castro v roku 1964 ich hudbu na ostrove zakázal vo viere, že hudobníci sú stelesnením vulgárneho…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/socha-johna-lennona/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

-82.3998498,23.1319246
</Document> </kml>
KML súbor

Kuba - Krátke info

Cuba
Miestny názov: Cuba
Hlavné mesto: Havana
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: socialistická republika
Dátum vzniku: 20. máj 1902
Rozloha: 109884 km²
Mena: kubáínske peso
Kód meny: CUP
Internetová doména: .cu
Predvoľba telefónneho čísla: +0053

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Socha Johna Lennona? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.