Skip to content

Slnečné hodiny Džantar Mantar

Bez predchádzajúceho vysvetlenia pôsobí 27 metrov vysoký Samrat Yantra alebo “najvyšší nástroj” len ako schodisko, ktoré nikam nevedie. To sa nachádza na stavbe pripomínajúcu U-rampu pre skateboardistov. Drevené dvere na najnižšom poschodí a malá pagoda na vrchole sú rovnako nič nehovoriace. Pôsobivosť konštrukcie oceníš, až po tom keď zistíš jej funkciu. Jedná sa o najväčšie slnečné hodiny sveta, ktoré boli postavené v 18. storočí a čas ukazujú s presnosťou do dvoch sekúnd.

Džaj Singh II., ktorý sa stal vládcom kráľovstva Amber (dnešný Džajpur) vo veku len 11 rokov, mal záľubu v staviteľstve, matematike a astronómii. Sám v 20. rokoch 18. storočia vytvoril plány a nechal postaviť mesto Džajpur. Taktiež nechal v severnej Indii vystavať päť observatórií. Najväčšie z nich, postavené medzi rokmi 1727-1734, sa nachádza v jeho rodisku Džajpuru a je taktiež tou najlepšie dochovanou.

Džantar Mantar alebo “početný inštrument” tvorí niekoľko budov, ktoré majú za úlohu určovať čas, predvídať zatmenie a monzúny a zaznamenávať pohyb nebeských telies. Všetky boli postavené podľa hinduistických a islamských znalostí astronómie a sú neuveriteľne presné.

Zdroje

Gangori Bazaar, J.D.A. Market, Pink City, Jaipur, Rajasthan 302002, India

26.924762, 75.82456

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <kml xmlns="http://www.opengis.net/kml/2.2"> <Document> Slnečné hodiny Džantar Mantar Bez predchádzajúceho vysvetlenia pôsobí 27 metrov vysoký Samrat Yantra alebo “najvyšší nástroj” len ako schodisko, ktoré nikam nevedie. To sa nachádza na stavbe pripomínajúcu U-rampu…viac sa dočítaš na: https://www.ckknirsch.sk/svetova-zaujimavost/slnecne-hodiny-dzantar-mantar/

Úžasné skryté miesta od (c) CK KNiRSCH

75.82456,26.924762
</Document> </kml>
KML súbor

India - Krátke info

India
Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do 300km

Preskúmaj celý svet

Chceš vidieť ďalšie úchvatné miesta ako Slnečné hodiny Džantar Mantar? Nájdeš ich u nás na mape. Objav s nami ďalšie úžasné miesta na zemi.